Premier League: «Ζωντανό» το όνειρο της Λίβερπουλ! – Τα highlights των αγώνων

Premier League Πρεμιερ Λιγκ

Premier League: Μολονότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, η Λίβερπουλ έφυγε με τη νίκη (2-1) από την έδρα της Σαουθάμπτον και διατήρησε «ζωντανό» το όνειρο της κατάκτησης του τίτλου.

Ο Κώστας Τσιμίκας ξεκίνησε βασικός και μάλιστα το δεύτερο γκολ ξεκίνησε από δική του εκτέλεση κόρνερ.

Για να στεφθούν πρωταθλητές οι «κόκκινοι» θα πρέπει να κερδίσουν την τελευταία αγωνιστική τη Γουλβς στο «Άνφιλντ» και να μην κερδίσει η Μάντσεστερ Σίτι, η οποία υποδέχεται την Άστον Βίλα.

Ο Γιούργκεν Κλοπ προχώρησε σε εκτεταμένο rotation, καθώς ήθελε να δώσει ανάσες σε αρκετούς βασικούς του κι ως εκ τούτου άλλαξε τα 9/11 της ενδεκάδας που έπαιξε στον τελικό του FA Cup. Αυτό, άλλωστε, ήταν το 61ο ματς της ομάδας του στη σεζόν και πέρα από το φινάλε της Premier League, ακολουθεί κι ο τελικός του Champions League με τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Η Σαουθάμπτον έβαλε δύσκολα στη Λίβερπουλ, καθώς προηγήθηκε μόλις στο 13ο λεπτό, αλλά οι ψυχωμένοι «Reds» έκαναν έστω και με το ζόρι το καθήκον τους. Ο Μιναμίνο ισοφάρισε στο 27’ κι ο Ματίπ, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τσιμίκα, πέτυχε την ολική ανατροπή στο 67ο λεπτό.

Τα highlights της Premier League

Κυριακή (15/5)

Τότεναμ - Μπέρνλι 1-0 (45'+8' πεν. Κέιν)

Άστον Βίλα - Κρίσταλ Πάλας 1-1 (69’ Γουότκινς - 81’ Σλουπ)

Γουέστ Χαμ - Μάντσεστερ Σίτι 2-2 (24’, 45’ - 49’ Γκρίλις, 69’ αυτ. Τσουφάλ)

Γουότφορντ - Λέστερ 1-5 (6’ Ζοάο Πέδρο - 18’ Μάντισον, 22’, 70’ Βάρντι, 46’, 86’ Μπαρνς)

Γουλβς - Νόριτς 1-1 (55’ Αΐτ-Νούρι - 37’ Πούκι)

Λιντς - Μπράιτον 1-1 (90+2’ Στρούικ - 21’ Γουέλμπεκ)

Έβερτον - Μπρέντφορντ 2-3 (10' Κάλβερτ Λιούιν, 45'+1' πεν. Ριτσάρλισον - 37' αυτ. Κόουλμαν, 62' Βισά, 64' Χένρι)