Nations League: Η Ισπανία προσπέρασε την Πορτογαλία – Αποτελέσματα και βαθμολογίες

Nations League

Nations League: Δείτε τα αποτελέσματα των αγώνων της 4ης αγωνιστικής και τις βαθμολογίες των ομίλων στη διοργάνωση της UEFA.

Η Ισπανία έκανε το χρέος της κόντρα στην Τσεχία κι εκμεταλλεύτηκε την ήττα της Πορτογαλίας στην Ελβετία.

Οι «φούριας ρόχας» επικράτησαν 2-0 και ανέβηκαν στην κορυφή του 2ου ομίλου στη League A, καθώς προσπέρασαν την ομάδα του Φερνάντο Σάντος. Οι Πορτογάλοι, χωρίς τον Κριστιάνο Ρονάλντο στη σύνθεση τους, ηττήθηκαν 1-0 στην έδρα των ουραγών Ελβετών, οι οποίοι πλησίασαν στο -1 την Τσεχία.

«Υποκλίθηκε» στον Χάλαντ η Σουηδία!

Σημαντικό βήμα για την άνοδο της στη League A έκανε η Νορβηγία, η οποία κέρδισε (3-2) για δεύτερη φορά στον όμιλο τη Σουηδία. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Έρλινγκ Χάλαντ, ο οποίος σημείωσε δύο τέρματα, συμβάλλοντας τα μέγιστα για το «2 στα 2» στα σκανδιναβικά ντέρμπι (όπου είχε συνολικά τέσσερα). Αξίζει να αναφέρουμε ότι μέχρι τις φετινές μονομαχίες οι Νορβηγοί είχαν να κερδίσουν τους Σουηδούς από το 2005!

Έχασε μεγάλη ευκαιρία η Κύπρος

Μέσα από τα χέρια έχασε η Κύπρος την πρώτη νίκη της στον όμιλο της Εθνικής. Η ομάδα του Νίκου Κωστένογλου ήρθε 2-2 με τη Βόρεια Ιρλανδία, η οποία ισοφάρισε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Οι Κύπριοι έφτασαν μια «ανάσα» από το «τρίποντο», καθώς προηγήθηκαν με 2-0 στο Μπέλφαστ, αλλά οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση και έσωσαν τον βαθμό της ισοπαλίας.

Τα αποτελέσματα του Nations League

LEAGUE A

1ος όμιλος

Δανία - Αυστρία 13/6 (21:45)

Γαλλία - Κροατία 13/6 (21:45)

2ος όμιλος

Ισπανία - Τσεχία 2-0 (24' Σολέρ, 75' Σαράμπια)

Ελβετία - Πορτογαλία 1-0 (2' Σεφέροβιτς)

3ος όμιλος

Βοσνία/Ερζεγοβίνη - Φινλανδία 14/6 (21:45)

Ρουμανία - Μαυροβούνιο 14/6 (21:45)

4ος όμιλος

Νορβηγία - Σουηδία 3-2 (10', 53' πεν. Χάαλαντ, 77' Σόρλοτ - 62' Φόρσμπεργκ, 90'+5 Γκιοκέρες)

Σλοβενία - Σερβία 2-2 (48' Τσερίν, 53' Σέσκο - 8' Ζίφκοβιτς, 35' Μίτροβιτς)

1. Νορβηγία 10 3-1-0 6-3
  2. Σερβία 7 2-1-1 7-4
  3. Σουηδία 3 1-0-3 5-6
  4. Σλοβενία 2 0-2-2 3-8