Super League: Εχασε την ευκαιρία η ΑΕΚ, στο +6 ο Παναθηναϊκός

Super League

Super League: Στην Τρίπολη σταμάτησε το νικηφόρο σερί της ΑΕΚ, η οποία έμεινε στο 1-1 με τον Αστέρα κι έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει στην κορυφή.

Οι γηπεδούχοι έβαλαν «στοπ» τους «κιτρινόμαυρους», οι οποίοι δεν μπόρεσαν να κρατήσουν το προβάδισμα που πήραν και παραμένουν στο -6 από την κορυφή.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε με γκολ πέναλτι του Άμραμπατ στο 52ο λεπτό, με τον Αστέρα να «απαντάει» με τον Κρεσπί στο 58’. Κάπως έτσι διατηρήθηκε η παράδοση που θέλει τις δύο ομάδες να έρχονται ισόπαλες όταν παίζουν στην Αρκαδία. Αυτό το τρίτο σερί «Χ» των δύο ομάδων στην Τρίπολη.

Ο Νίκλας Ελίασον τραυματίστηκε και χρειάστηκε να μεταφερθεί στο νοσοκομείο κι υπάρχουν φόβοι ότι έχει υποστεί κάταγμα περόνης. «Ο Ελίασον έχει κάταγμα. Τον τραυμάτισαν, αν υπήρχε VAR έπρεπε να τιμωρηθεί ο αντίπαλος», ανέφερε ο προπονητής της «Ένωσης», Ματίας Αλμέιδα.

Αστέρας Τρίπολης - ΑΕΚ 1-1slgr.gr

Διαιτητής: Φωτιάς (Πέλλας)
Κίτρινες: Μπαράλες, Ριέρα, Σίτο, Ιγκλέσιας, Μουνάφο - Σιμάνσκι, Αραούχο
ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Ηρακλής Μεταξάς): Παπαδόπουλος, Τζουκάνοβιτς, Καστάνιο, Καρμόνα, Τασουλής, Ιγκλέσιας, Μουνάφο, Ρεγκίς (90+ Ντομίγκεθ), Σίτο (75΄ Λεό Τιλίκα), Ριέρα (84΄ Μπενίτο), Μπαράλες (84΄ Αλβαρες)
ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Μοχαμαντί (80΄ Μάνταλος), Ρότα, Μήτογλου, Τζαβέλλας, Σιμάνσκι (80΄ Τσούμπερ), Γκατσίνοβιτς, Πινέδα (46΄ Γιόνσον), Γκαρσία, Αραούχο, Ελίασον (20΄ Αμραμπατ)

Έμεινε στο +10 με buzzer beater!

Με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Άντραζ Σπόραρ, στο 13ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε στο τελικό 1-1 τον Ολυμπιακό σε ένα ντέρμπι – θρίλερ.

Οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν μια… ανάσα από το να φύγει με το «διπλό» από τη Λεωφόρο, αλλά στο τέλος οι «πράσινοι» βρήκαν τον τρόπο να αποφύγουν την ήττα. Το «τριφύλλι» έχασε το απόλυτο, αλλά κατάφερε να διατηρήσει το +10 από τους Πρωταθλητές Ελλάδας, καθώς ο Σπόραρ ήταν εύστοχος σε εκτέλεση πέναλτι στο 90+13'.

Στο έκτο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Άβιλα με το χέρι του χτύπησε τον Ιωάννιδη, με τον Κέλετ να καταλογίζει φάουλ. Μετά την παρέμβαση του VAR, όμως, διαπιστώθηκε ότι ήταν εντός περιοχής κι έτσι δόθηκε πέναλτι. Μια απόφαση που αμφισβητήθηκε έντονα από τους φιλοξενούμενους και προκάλεσε μεγάλη ένταση.

Οι «πράσινοι» σημείωσαν δύο τέρματα που δεν μέτρησαν ως οφσάιντ, αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν μπόρεσαν να κάνουν το παιχνίδι τους. Ακόμα κι όταν είχαν την κατοχή κι ασκούσαν πίεση, οι παίκτες του Μίτσελ έβρισκαν τρόπους για να την «απορροφήσουν». Τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα όταν ο Παλάσιος αποχώρησε με πρόβλημα τραυματισμού στο 53ο λεπτό.

Οι φιλοξενούμενους είχαν την υπεροχή στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και τις περισσότερες ευκαιρίες για να σκοράρουν. Τελικά, βρήκαν γκολ στο 84ο λεπτό με τον Μπιέλ, έπειτα από ωραία ομαδική συνεργασία, ωστόσο στο φινάλε τον τελευταίο λόγο τον είπε ο Σπόραρ.

Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 1-1slgr.gr

Διαιτητής: Γιάκομπ Κέλετ (Δανία)
Κίτρινες: Μπερνάρ, Ρουμπέν, Χουάνκαρ, Κουρμπέλης – Μπακαμπού, Αβιλα, Εμβιλά
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Σάντσες (46’ Κώτσιρας), Σένκεφελντ, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ, Ρουμπέν, Τσέριν (87’ Ιωαννίδης), Μπερνάρ, Παλάσιος (53’ λ.τρ. Κουρμπέλης), Βέρμπιτς (78’ Βαγιαννίδης), Σπόραρ.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίτσελ Γκονζάλεθ): Πασχαλάκης, Άβιλα, Παπασταθόπουλος, Ντόι, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Χουάνγκ Ινμπόμ, Μπιέλ (90’+2 Μπόουλερ), Χάμες Ροντρίγκες (86’ Φορτούνης), Μασούρας (75’ Βρουσάι), Μπακαμπού (75’ Ελ Αραμπί).

ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Ιβάν Γιοβάνοβιτς (Παναθηναϊκός)

Μίτσελ (Ολυμπιακός)

Ο Λεβαδειακός πήρε βαθμό από τον Παναιτωλικό

Ο Λεβαδειακός άντεξε στην πίεση του Παναιτωλικού κι έφυγε με τον βαθμό (0-0) από το Αγρίνιο.

Ο αγώνας διεξήχθη υπό το βλέμμα του Ρόναλντ Κούμαν, ο οποίος ήταν εκλεκτός καλεσμένος του Γιάννη Αναστασίου. Η ομάδα του Έλληνα τεχνικού, όμως, δεν κατάφερε να πάρει το «τρίποντο» υπό το βλέμμα του Ολλανδού τεχνικού.

Ο Παναιτωλικός έμεινε για έκτο ματς μακριά από το «τρίποντο», την ώρα που ο Λεβαδειακός μάζεψε τέσσερις βαθμούς στα δύο τελευταία ματς. Οι γηπεδούχοι είχαν καλές στιγμές, κυρίως με τον Καρέλη, για να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα, αλλά δεν τα κατάφεραν.

Παναιτωλικός - Λεβαδειακός 0-0slgr.gr

Διαιτητής: Άγγελος Ευαγγέλου
Κίτρινες: Σενγκέλια, Ξενιτίδης - Νίκας, Μάρκοβιτς
Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Μπακάκης, Λάρσον, Κορνέλιους, Χουχούμης, Μλάντεν (64΄ Ντουάρτε, 76΄ Φλόρες), Μάρτενσον, Σενγκέλια, Κολοβός (76΄ Ξενιτίδης), Νταγκό (67΄ Μόρσεϊ), Καρέλης
Λεβαδειακός (Γιάσμινκο Βέλιτς): Μάρκοβιτς, Τσάπρας, Βινίσιους, Λιάγκας, Νίκας, Μπάχανακ, Βρακάς, Χάμοντ, Σκβάρκα (90+5΄ Τσιριγώτης), Λούα Λούα (80΄ Γιαννιώτας), Πετρέ (90+5΄ Τζημόπουλος)

2-2

10' Ντε Βινσέντι, 39' Νούνιες / 38' Φερνάντες, 56' Μπαριέντος

«Θ. Βαδινογιάννης»

ΟΦΗ – Ιωνικός

0-2

56', 84' Μάντζης

2-0

8' Ίνγκασον, 10' πεν. Σβαμπ

1-1

90+13' πεν. Σπόραρ / 84' Μπιέλ

«Θ. Κολοκοτρώνης»

Αστέρας Τρ. – ΑΕΚ

1-1

58' Ρεγκίς / 52' πεν. Άμραμπατ

6 ΓΚΟΛ: Λιβάι Γκαρσία (ΑΕΚ)

5 ΓΚΟΛ: Ντέλετιτς (ΒΟΛΟΣ), Μάντζης (ΙΩΝΙΚΟΣ), Σπόραρ (ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ), Εραμούσπε (ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ)

4 ΓΚΟΛ: Γκρέι (ΑΡΗΣ), Μπακαμπού (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ), Παλάσιος (ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ), Νάρεϊ (ΠΑΟΚ)

3 ΓΚΟΛ: Άμραμπατ, Πινέδα, Αραούχο, Γκατσίνοβιτς (ΑΕΚ), Μαντσίνι (ΑΡΗΣ), Τιλίκα (ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ), Κιάρτανσον (ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ), Π. Φερνάντες, Τσοκάνης (ΒΟΛΟΣ), Μπιέλ (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ), Κούρτιτς (ΠΑΟΚ)

2 ΓΚΟΛ: Πάλμα (ΑΡΗΣ), Ρεγκίς (ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ), Τζαβίδας, Ρομπάιγ (ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ), Οζέγκοβιτς, Μπαριέντος (ΒΟΛΟΣ), Μεντόσα (ΙΩΝΙΚΟΣ), Ντε Βινσέντι, Νούνιες (ΛΑΜΙΑ), Μουτίνιο (ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ), Ελ Αραμπί, Βαλμπουενά, Χάμες Ροντρίγκες (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ), Διαμαντής, Τοράλ (ΟΦΗ), Νταγκό, Σενγκέλια (ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ), Ολιβέιρα (ΠΑΟΚ), Μπάλαν, Ροσέρο (ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ)

1 ΓΚΟΛ: Μουκουντί, Σιμάνσκι (ΑΕΚ), Ζερβίνιο, Εμπακατά (ΑΡΗΣ), Μπενίτο, Μπαράλες, Καστάνιο, Γκαρντάβσκι, Στάνκο (ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ), Μουνίθ, Τζοβάρας, Ροτάριου, Φριντζόνσον, Κεσχρίντα (ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ), Νοκέρ, Φαν Βέερτ, Λούνα, Κούτσιας (ΒΟΛΟΣ), Ελευθεριάδης, Λοβέρα, Άοσμαν (ΙΩΝΙΚΟΣ), Μποάκιε (ΛΑΜΙΑ), Λιάγκας, Μπελμόντ, Νίκας, Σκβάρκα (ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ), Μασούρας, Μπουχαλάκης, Ραντζέλοβιτς, Γκάρι Ροντρίγκες (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ), Μπαλογιάννης, Ντιουσέ, Νέιρα (ΟΦΗ), Τσέριν, Χουάνκαρ, Σάντσες, Βέρμπιτς (ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ), Μόρσεϊ, Κολοβός (ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ), Μπράντον, Ίνγκασον, Σβαμπ (ΠΑΟΚ), Φοφανά (ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ)

ΑΥΤΟΓΚΟΛ: Μαυρομμάτης (ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ), Ντόι, Παπασταθόπουλος (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ)