Champions League: Απόδραση για Μπάγερν στο Παρίσι, προβάδισμα και για Μίλαν - Το πρόγραμμα των «16»

Champions League
AP Photo/Michael Sohn

Champions League: Η Μπάγερν Μονάχου νίκησε 1-0 την Παρί Σεν Ζερμέν στο Παρίσι κι έκανε βήμα πρόκρισης για τους «8», ενώ προβάδισμα πήρε κι η Μίλαν, η οποία λύγισε με το ίδιο σκορ την Τότεναμ στο Μιλάνο.

Βαυαροί και «ροσονέρι» απέκτησαν τον πρώτο λόγο για τα προημιτελικά, μετά τα αποψινά (14/2) ματς της φάσης των «16».

Η Μπάγερν Μονάχου εκμεταλλεύτηκε το γεγονός η Παρί Σεν Ζερμέν άργησε να… μπει στο ματς και με το γκολ του Κίνγκσλεϊ Κομάν στο 53ο λεπτό έφυγε με το «διπλό» (1-0) από το Παρίσι. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, αλλά στο τέλος χρειάστηκε να αντέξει στην πίεση της ΠΣΖ για να πάρει τη νίκη.

Η είσοδος του Κιλιάν Εμπαπέ άλλαξε άρδην την εικόνα των γηπεδούχων, με τον Γάλλο «σταρ» να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα σε δύο περιπτώσεις. Αμφότερες, όμως, δεν πανηγύρισε λόγω VAR, καθώς ακυρώθηκαν ως οφσάιντ. Στις καθυστερήσεις ο Παβάρ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ στο Μέσι.

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ: Ντοναρούμα, Χακίμι (46' Κιμπεμπέ), Ράμος, Μαρκίνιος, Βεράτι, Νεϊμάρ, Ντανίλο (75' Βιτίνια), Μέντες, Σολέρ (57' Εμπαπέ), Μέσι, Ζαΐρ-Έμερί (57' Ρουίζ)
ΜΠΑΓΕΡΝ: Ζόμερ, Ουπαμεκανό, Ντε Λιχτ, Παβάρ, Κίμιχ, Γκορέτσκα, Σανέ (90' Στάνισιτς), Κομάν (75' Γκνάμπρι), Τσούπο-Μότινγκ (76' Μίλερ), Κανσέλο (46' Ντέιβις), Μουζιάλα (87' Γκράφενμπεργκ)

Στο Μιλάνο, η Μίλαν επέστρεψε με νίκη στα νοκ άουτ του Champions League και πήρε μικρό προβάδισμα κόντρα στην Τότεναμ, την οποία λύγισε 1-0, χάρη σε τέρμα του Μπραχίμ Ντίαθ, μόλις στο 7ο λεπτό. Είναι η πρώτη νίκη «ροσονέρι» σε νοκ άουτ φάση της διοργάνωσης, έπειτα από 3.262 ημέρες και το ματς με την Ατλέτικο Μαδρίτης το 2014!

ΜΙΛΑΝ: Ταταρουσάνου, Τιό, Καλουλού, Κιάερ, Ερναντέζ, Σαλεμάκερς (77' Μεσίας), Κρούνιτς, Τονάλι (86' Πομπέγκα), Ντίαθ (77' Ντε Κετελάρε), Ζιρού, Λεάο (90+1' Ρέμπιτς)
ΤΟΤΕΝΑΜ: Φόρστερ, Έμερσον, Ρομέρο, Ντάιερ, Λενγκλέ (81' Ντέιβις), Σκιπ, Σαρ, Κουλουσέβσκι (71' Ρισάρλισον), Πέρισιτς, Σον (81' Ντανζούμα), Κέιν