Champions League: Η Ρεάλ «ισοπέδωσε» τη Λίβερπουλ, γερές βάσεις για τη Νάπολι - Το πρόγραμμα των «16

Champions League
AP Photo/Jon Super

Champions League: Μολονότι βρέθηκε να χάνει με 2-0 στο 14’, η Ρεάλ Μαδρίτης «αγρίεψε» στο δεύτερο ημίχρονο κι «ισοπέδωσε» 5-2 τη Λίβερπουλ στο «Άνφιλντ» – Γερές βάσεις πρόκρισης έβαλε κι η Νάπολι, η οποία επικράτησε 2-0 της Άιντραχτ στη Φρανκφούρτη.

Το… remake του περσινού τελικού ήταν ΑΠΟΛΑΥΣΤΙΚΟ στο «Άνφιλντ», με τη Ρεάλ Μαδρίτης να αποδεικνύει ξανά ότι είναι η ομάδα του… ακατόρθωτου.

Η Λίβερπουλ μπήκε πολύ δυνατά και προηγήθηκε 2-0 στο 14ο λεπτό, εκμεταλλευομένη και την απίστευτη γκάφα του Κουρτουά. Ο Άλισον επέστρεψε το… δώρο κι ο εκπληκτικός Βινίσιους ισοφάρισε σε 2-2, σε ένα άκρως «χορταστικό» πρώτο μέρος.

Μετά την ανάπαυλα στο γήπεδο ήταν σαν να επέστρεψε μόνο μια ομάδα. Αυτή ήταν η Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία «πάτησε» την αντίπαλο της! Οι παίκτες του Κάρλο Αντσελότι εκμεταλλεύτηκαν κάθε αμυντική αδυναμία των γηπεδούχων και το διάστημα 47’ – 67’ σημείωσαν τρία τέρματα, έχοντας πρωταγωνιστή τον «killer», Καρίμ Μπενζεμά.

Οι Μαδριλένοι βρίσκονται πλέον με το 1,5 πόδι στα προημιτελικά, κάτι που μπορεί να κάποιος και για τη Νάπολι, η οποία επικράτησε 2-0 της Άιντραχτ στη Φρανκφούρτη. Οι «παρτενοπέι» ήταν ανώτεροι και το τελικό σκορ, μάλιστα, τους αδικεί, ειδικά από τη στιγμή που οι γηπεδούχοι έπαιζαν με δέκα παίκτες από το 58ο λεπτό!

Ο Τραπ ήταν αυτός που κράτησε όσο μπορούσε όρθια την ομάδα του, αποκρούοντας και πέναλτι του Κβαρατσχέλια στο 36’. Ο Οσιμέν, όμως, σημείωσε το 20ο γκολ του σε 24 ματς κι ο Γεωργιανός βρήκε δίχτυα στο δεύτερο μέρος, για να πάρει η Νάπολι ξεκάθαρο προβάδισμα για να βρεθεί για πρώτη φορά στην ιστορία της στους «8».

Η φάση των «16» του Champions League

ΟΙ ΠΡΩΤΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

Τρίτη 14 Φεβρουαρίου

• Μίλαν – Τότεναμ 1-0 (7' Μπραχίμ Ντίαθ)
  • Παρί Σεν Ζερμέν – Μπάγερν Μονάχου 0-1 (53' Κομάν)

Τετάρτη 15 Φεβρουαρίου

• Μπριζ – Μπενφίκα 0-2 (51' πεν. Ζοάο Μάριο, 88' Νέρες)
  • Ντόρτμουντ – Τσέλσι 1-0 (63' Αντεγιέμι)

Τρίτη 22 Φεβρουαρίου

• Λίβερπουλ – Ρεάλ Μαδρίτης 2-5 (4’ Νούνιες, 14’ Σαλάχ / 21’, 36’ Βινίσιους, 47’ Μιλιτάο, 55’, 67’ Μπενζεμά)
  • Άϊντραχτ Φρανκφούρτης – Νάπολι 0-2 (40’ Οσιμέν, 65’ Ντι Λορέντσο)