Premier League: Η Άρσεναλ στο +5 από τη Σίτι, ασίστ ο Τσιμίκας | Στους «8» του FA Cup η Γιουνάιτεντ

Premier League Πρεμιερ Λιγκ Άρσεναλ
AP Photo/Kirsty Wigglesworth

Premier League: Η Άρσεναλ έκανε το καθήκον της κόντρα στην Έβερτον και ξέφυγε στο +5 από τη Μάντσεστερ Σίτι, ενώ η Λίβερπουλ επέστρεψε στις νίκες, με τον Κώστα Τσιμίκα να δίνει ασίστ.

Οι «κανονιέρηδες» έδωσε επιτέλους το εξ αναβολής ματς για την 7η αγωνιστική, το οποίο δεν είχε γίνει λόγω του θανάτου της βασίλισσας Ελισάβετ.

Η Άρσεναλ ήταν εντυπωσιακή κι επικράτησε 4-0 της Έβερτον κι έτσι ξέφυγε στο +5 από τη Μάντσεστερ Σίτι, με τις δύο ομάδες να έχουν πλέον τον ίδιο αριθμό αγώνων.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Σακά στο 40’, στην πρώτη μεγάλη ευκαιρία τους, ενώ σημείωσαν και δεύτερο τέρμα πριν από την ανάπαυλα. Στο δεύτερο ημίχρονο σημείωσαν άλλα δύο γκολ.

Στο άλλο εξ αναβολής ματς της 7ης αγωνιστικής, η Λίβερπουλ επέστρεψε στις νίκες, καθώς επικράτησε 2-0 της Γουλβς. Ο Κώστας Τσιμίκας, ο οποίος έπαιξε με μαύρο περιβραχιόνιο στη μνήμη των θυμάτων στα Τέμπη, έδωσε την ασίστ στο δεύτερο γκολ.

• Άρσεναλ - Έβερτον 4-0 (40' Σάκα, 45'+1, 80' Μαρτινέλι, 71' Όντεγκααρντ)
  • Λίβερπουλ - Γουλβς 2-0 (73' Φαν Ντάικ, 77' Σαλάχ)

FA Cup: Αποκλείστηκαν Τότεναμ και Σαουθάμπτον

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ βρέθηκε να χάνει από τη Γουέστ Χαμ, αλλά από το 77ο λεπτό κι έπειτα σημείωσε τρία τέρματα, για να επικράτησε με 3-1 και να πάρει την πρόκριση στους «8».

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Νταλότ, Μαγκουάιρ, Λίντελοφ (58' Μαρτίνες), Μαλάσια, Μακτόμινεϊ (46' Καζεμίρο), Ζάμπιτζερ (86' Φρεντ), Μπρούνο Φερνάντες, Άντονι (58' Ράσφορντ), Γκαρνάτσο, Βέχορστ.
Γουέστ Χαμ: Αρεολά, Γιόνσον, Αγκέρντ, Ογκμπόνα, Έμερσον, Πακετά, Σούτσεκ, Ράις, Φορνάλς (74' Μπόουεν), Αντόνιο (86' Σκαμάγκα), Μπενραχμά.

Εκτός προημιτελικών έμεινε η Τότεναμ, η οποία ηττήθηκε 1-0 στην έδρα της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ. Τη μεγάλη έκπληξη, πάντως, την έκανε η Γκρίμσπι της τέταρτης, η οποία νίκησε 2-1 στην έδρα της Σαουθάμπτον και θα βρεθεί για πρώτη φορά μετά το 1939 στους «8» του Κυπέλλου Αγγλίας.

Η φάση των «16» στο FA Cup

Τρίτη (28/2)

• Στόουκ - Μπράιτον 0-1 (30' Φέργκιουσον)
  • Λέστερ - Μπλάκμπερν 1-2 (67' Ιχεανάτσο / 33' Ντόλαν, 52' Σμόντικς)

• Φούλαμ - Λιντς 2-0 (21' Παλίνια, 56' Σόλομον)

• Μπρίστολ Σίτι - Μάντσεστερ Σίτι 0-3 (7'-74' Φόντεν, 81' Ντε Μπρόινε)

Τετάρτη (1/3)

• Σαουθάμπτον - Γκρίμσμπι 1-2 (65' Καλέτα-Τσαρ / 45+1'-50' Χόλοχαν)
  • Μπέρνλι - Φλίτγουντ Τάουν 1-0 (90' Φλίντγουντ)

• Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Γουέστ Χαμ 3-1 (77' Αγκέρντ (αυτ.), 90' Γκαρνάτσο, 90+5' Φρεντ / 59' Μπενραχμάν)

• Σέφιλντ Γιουνάιτεντ - Τότεναμ 1-0 (79' Εντιαγιέ)