LaLiga: Πρωταθλήτρια Ισπανίας η Μπαρτσελόνα, «ντου» των οπαδών της Εσπανιόλ

Newsbomb

EPA/Alejandro Garcia

LaLiga: Η Μπαρτσελόνα νίκησε 4-2 στην έδρα της Εσπανιόλ στο ντέρμπι της Βαρκελώνης και στέφθηκε Πρωταθλήτρια, κάτι που εξόργησε τους φίλους των γηπεδούχων.

Οι «μπλαουγκράνα» εξασφάλισαν την επιστροφή τους στην κορυφή, μετά από τρία χρόνια, τέσσερις αγωνιστικές πριν το φινάλε.

Είναι το 27ο πρωτάθλημα της Μπαρτσελόνα, η οποία μάλιστα το «σφράγισε», μετά από «διπλό» σε ένα «Derbi Barceloni», στο οποίο μπήκε δυνατά και πέτυχε δύο τέρματα στο 20λεπτο. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με 4-0 στο 53ο λεπτό!

Η λήξη του αγώνα βρήκε τους «μπλαουγκράνα» να μην προλαβαίνουν να πανηγυρίσουν τον τίτλο, καθώς η αναμέτρηση στιγματίστηκε από το «ντου» των οπαδών της Εσπανιόλ.

Τα άτομα ασφαλείας του γηπέδου προσπάθησαν να τους αποτρέψουν να μπουν στον αγωνιστικό χώρο, αλλά κάτι τέτοιο δεν έγινε, με αποτέλεσμα οι παίκτες του Τσάβι να φύγουν τρέχοντας για τα αποδυτήρια. Μάλιστα, χρειάστηκε η παρέμβαση της αστυνομίας για να αποφευχθούν τα χειρότερα.