Ολυμπιακός - Αντίπαλοι Europa League: Στη κορυφή της Premier League η Γουέστ Χαμ - Πρωτιά για Τόπολα

Twitter - West Ham

Η Γουέστ Χαμ επικράτησε 2-1 εκτός έδρας της Λούτον για την 4η αγωνιστική της Premier League και βρέθηκε προσωρινά στην κορυφή της βαθμολογίας - Προελαύνει στη Σερβία η Τόπολα, μια ακόμα αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Europa League

Η Γουέστ Χαμ επικράτησε εκτός έδρας της Λούτον με 2-1 για την τέταρτη αγωνιστική της Premier League και ανέβηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Η ομάδα που θα βρει απέναντί του ο Ολυμπιακός στους ομίλους του Europa League, άνοιξε το σκορ στο 37ο λεπτό, όταν ο Πακετά βρήκε εξαιρετικά με σέντρα τον Μπόουεν, ο οποίος με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-0 για την ομάδα του Ντέιβιντ Μόγιες.

Στο 85' η Γουέστ Χαμ πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων, χάρη στο γκολ του Κερτ Ζουμά. Στο 90+1' η Λούτον μείωσε με τον Άντερσεν, ο οποίος από κοντά με το κεφάλι έκανε το τελικό 2-1.

Ο Ντέιβιντ Μόγιες χρησιμοποίησε τους: Αρεολά, Κουφάλ, Έμερσον, Ζούμα, Αγκέρντ, Άλβαρες, Γουόρντ-Πράους, Μπόουεν, Μπενραμά (71΄ Φορνάλς), Πακετά (90΄ Κούντους), Αντόνιο (80΄ Ινγκς).

Ο Ντίνος Μαυροπάνος δεν ήταν στην αποστολή των «Σφυριών», καθώς παραμένει τραυματίας.

Τα αποτελέσματα

Λούτον-Γουέστ Χαμ 1-2 (90΄+2 Άντερσεν - 37΄ Μπόουεν, 85΄ Ζούμα)

Προελαύνει στη Σερβία η Τόπολα

Με νίκη συνέχισε την πορεία της μια ακόμα αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Europa League. Η Μπάτσκα Τόπολα, επικράτησε εκτός έδρας της Ράντνικ με 1-0, στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 6ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα Σερβίας.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του α΄ ημιχρόνου ο Στόιτς. Για την αήττητη Μπάτσκα Τόπολα, που οδηγεί την κούρσα στο πρωτάθλημα με 16 βαθμούς, ήταν η πέμπτη νίκη σε έξι ματς, χάρη στην οποία αποσπάστηκε 4 βαθμούς από τον (δεύτερο) Ερυθρό Αστέρα, με παιχνίδι περισσότερο.

Ο προπονητής της, Ζάρκο Λάζετιτς, χρησιμοποίησε τους: Ίλιτς, Τζόρτζεβιτς, Στόιτς, Κάλουσιτς, Τσβέτκοβιτς, Μιρτσέβσκι (60΄ Μιλοβάνοβιτς), Ράντιν (90΄+7 Άντονιτς), Στάνιτς (74΄ Κούβελιτς), Πέτροβιτς, Πάντοβιτς (60΄ Ντιάκοβατς), Γιοβάνοβιτς.

Γκολ - αριστούργημα από τον Χρήστο Τζόλη στη Γερμανία!

Μεταγραφές: Σπουδαία κίνηση από την Μπράιτον, αντίπαλο της ΑΕΚ στο Europa League

Europa League: Επαφές με την UEFA και το Υπουργείο Προστασίας του Πολίτη για το πρόγραμμα

Europa League: Σε όμιλο «φωτιά» η ΑΕΚ, σε «ζόρικα» γκρουπ Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός