Παραολυμπιακοί Αγώνες: Μια… χεριά από το μετάλλιο ο Ταϊγανίδης - Η «γαλανόλευκη» ανασκόπηση

Παραολυμπιακοί Αγώνες
paralympic.gr

Παραολυμπιακοί Αγώνες: Για μια… χεριά έχασε το χάλκινο μετάλλιο ο Χαράλαμπος Ταϊγανίδης, ο οποίος έμεινε τελικά στην τέταρτη θέση στον τελικό των 100 μέτρων ύπτιο S12.

Ο Έλληνας αθλητής έκανε εξαιρετικό πρώτο 50άρι, το οποίο όμως δεν ήταν τελικά αρκετό ώστε να πανηγυρίσει το 11ο μετάλλιο του σε Παραολυμπιακούς Αγώνες.

Με επίδοση 1:02.16 ο Ταϊγανίδης κατέλαβε την 4η θέση, χάνοντας την 3η θέση από τον Βρετανό Στίβεν Κλέγκ (1:01.27).

Αναλυτικά όσα έκαναν οι Έλληνες αθλητές στο πλαίσιο της 3ης ημέρας των Παραολυμπιακών Αγώνων...

ΕΠΙΤΡΑΠΕΖΙΑ ΑΝΤΙΣΦΑΙΡΙΣΗ

Εκτός προημιτελικών έμεινε ο Μάριος Χατζηκυριάκος. Ο Έλληνας αθλητής, ο οποίος τα ξημερώματα ήταν ο πρωταγωνιστής μιας απίστευτης ανατροπής απέναντι στον Χιλιανό Ντετόνι χάρη στην οποία πήρε την πρόκριση, δεν μπόρεσε να ξεπεράσει το εμπόδιο του Κινέζου Τσάο Τσεν στον γύρο των «16» (ηττήθηκε 3-0) με αποτέλεσμα να μείνει εκτός συνέχειας στην κλάση 6 ορθίων της επιτραπέζιας αντισφαίρισης.

Η εξέλιξη του αγώνα (πρώτος ο Τσεν): 11-6, 11-9, 11-5

Η πρόκριση για την 16άδα είχε έρθει νωρίτερα με μια μοναδική ανατροπή. Ο 20χρονος πρωταθλητής, αν και βρέθηκε να χάνει με 2-0 γκέιμ από τον Ντετόνι, όχι μόνο κατάφερε να ισοφαρίσει, αλλά να πάρει και τη νίκη.

Στο τρίτο και καθοριστικό ματς του Α' γκρουπ, ο Χατζηκυριάκος έδειξε αγωνιστική ωριμότητα και μοναδική ψυχραιμία, γυρνώντας... τούμπα ένα ματς που φαινόταν χαμένο όταν ο Νοτιοαμερικανός αντίπαλός του βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 2-0.

Στο τρίτο σετ, ο Ντετόνι ξεκίνησε καλά και φάνηκε να οδεύει προς τη νίκη, όμως ο Χατζηκυριάκος δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα. Μείωσε σε 2-1, ισοφάρισε σε 2-2 και τελικά πήρε τη νίκη πρόκριση για την 16άδα ως δεύτερος από το γκρουπ στο οποίο συμμετείχε.

H εξέλιξη του αγώνα (με πρώτο τον Ντετόνι): 11-8, 11-5, 10-12, 9-11, 6-11

ΤΟΞΟΒΟΛΙΑ

Όπως και στο Ρίο έτσι και στο Τόκιο, η Δωροθέα Ποιμενίδου κατέλαβε την 7η θέση στον γύρο κατάταξης του Ολυμπιακού τόξου (72 βέλη). Η επίδοση της Ελληνίδας πρωταθλήτριας (Νο-11 στην παγκόσμια κατάταξη) ήταν 586 βαθμοί που αποτελεί φετινό προσωπικό ρεκόρ.

H εξέλιξη των βολών της Ποιμενίδου: 47, 48, 49, 48, 47, 49 (288 το πρώτο μισό), 52, 50, 53, 44, 50, 49 (586)

Η Ποιμενίδου στον γύρο των 16 (πέρασε bye στους 32) θ' αντιμετωπίσει τη νικήτρια της αναμέτρησης ανάμεσα στην Σελενγκέ Ντεμπερέλ (Μογγολία) και την Μιλένα Ολζέφσκα (Πολωνία). Στον γύρο κατάταξης, η Ντεμπερέλ ήταν 23η (461) και η Ολζέφσκα 10η (581).

Οι νοκ άουτ αγώνες θα γίνουν στις 2 Σεπτεμβρίου.

ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ ΣΕ ΠΑΓΚΟ

Αν και σήκωσε... 18 κιλά περισσότερα σε σχέση με το Ρίο, η τελική του κατάταξη όχι μόνο δεν βελτιώθηκε, αλλά βρέθηκε και δύο θέσεις πιο χαμηλά! Ο λόγος για τον Πασχάλη Κουλούμογλου, ο οποίος με επίδοση 163 κιλά που σημείωσε στην δεύτερη προσπάθεια, κατέλαβε την 7η θέση στην κατηγορία των 59κ. στην άρση βαρών σε πάγκο, τη στιγμή που πέντε χρόνια νωρίτερα, με 145 κιλά ήταν 5ος!

Ο Έλληνας πρωταθλητής στην πρώτη προσπάθεια σήκωσε 156 κιλά, στην δεύτερη 163 ενώ απέτυχε να σηκώσει τα 166 που θα τον έφερναν στην 6η θέση της τελικής κατάταξης.

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Ένα εξαιρετικό πρώτο 50άρι (γύρισε τρίτος σε 29.69) στα 100μ. ύπτιο S12, δεν ήταν αρκετό για τον Χαράλαμπο Ταϊγανίδη ώστε να πανηγυρίσει το 11ο προσωπικό μετάλλιο σε Παραολυμπιακούς Αγώνες. Ο Έλληνας πρωταθλητής, με επίδοση 1:02.16 κατέλαβε την 4η θέση στον τελικό του αγωνίσματος, χάνοντας την 3η θέση από τον Βρετανό Στίβεν Κλέγκ (1:01.27).

ΤΕΝΙΣ ΜΕ ΑΜΑΞΙΔΙΟ

Ο Στέφανος Διαμαντής, μετά από έναν συγκλονιστική αναμέτρηση που είχε συνολική διάρκεια 3 ώρες και 16 λεπτά, γνώρισε την ήττα με 2-1 από τον Σλοβάκο Γκέργκελι και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Παραολυμπιακού τουρνουά τένις με αμαξίδιο.

Τα σετ (με πρώτο τον Γκέργκελι): 7/6(4), 3/6, 6/0