Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Υγρού Στίβου: Έκτος στον κόσμο ο Κυνηγάκης

Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Υγρού Στίβου

Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Υγρού Στίβου: Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Άλκης Κυνηγάκης στα 10χλμ ανοικτής θαλάσσης.

Ο Έλληνας κολυμβητής κατέλαβε την έκτη θέση, διεκδικώντας μέχρι το τέλος ένα μετάλλιο.

Ο Κυνηγάκης έμεινε κοντά στο προπορευόμενο γκρουπ σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, αλλά στο φινάλε μια τετράδα αθλητών αποσπάστηκε διεκδικώντας χεριά με χεριά τα μετάλλια. Κάπως έτσι ο Έλληνας αθλητής βρέθηκε να παλεύει με τον Γκρεγκόριο Παλτινιέρι για την πέμπτη θέση, η οποία κατέληξε στον Ιταλό στο photo finish.

Ο Κυνηγάκης έκανε χρόνο 1:51:42.10, ενώ στον αγώνα συμμετείχε κι ο Αστέριος Δαλδογιάννης, ο οποίος με χρόνο 1:54:10.30 κατέλαβε την 25η θέση.

Ο Φλόριαν Βέλμπρουκ από τη Γερμανία τερμάτισε πρώτος σε 1:50:40.30, κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο. Ακολούθησαν ο Ούγγρος, Κριστόφ Ραζόφσκι με 1:50:59.00 κι ο Γερμανός, Όλιβερ Κλέμετ με 1:51:00.80.

Οι τρεις αθλητές που ανέβηκαν στο βάθρο εξασφάλισαν και την παρουσία τους στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού το 2024.