Ανασκόπηση 2016: Τα σημαντικότερα αθλητικά γεγονότα της χρονιάς (pics+vids)

Ανασκόπηση 2016: Πλούσιο και γεμάτο συγκινήσεις ήταν το 2016 στο χώρο του αθλητισμού.

Το Newsbomb.gr θυμάται όλες τις στιγμές που μας γέμισαν συγκίνηση και εθνική υπερηφάνεια, και ειδικότερα τις μεγάλες επιτυχίες των Ελλήνων αθλητών στους Ολυμπιακούς Αγώνες και τους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο της Βραζιλίας.

Αναλυτικά, αυτά είναι τα κορυφαία αθλητικά γεγονότα της χρονιάς που φεύγει:

Πρωταθλητής Ελλάδος ο Ολυμπιακός

Για 43η φορά στην ιστορία του, οι «ερυθρόλευκοι» κατακτούν το πρωτάθλημα Ελλάδος μετά τη νίκη με 3-0 επί του Παναιτωλικού, με την απονομή του τίτλου να γίνεται στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Διαβάστε περισσότερα ΕΔΩ.

Το κύπελλο Ελλάδος στην ΑΕΚ!

aek

Η Ένωση επικράτησε 2-1 του Ολυμπιακού στον τελικό της 17ης Μαΐου στο «άδειο» ΟΑΚΑ και κατέκτησε την κούπα του δεύτερου τη τάξει θεσμού του ελληνικού ποδοσφαίρου για το 2016. Αμέσως μόλις ο διαιτητής του αγώνα, Τάσος Σιδηρόπουλος σφύριξε για τελευταία φορά, εκατοντάδες οπαδοί του «Δικέφαλου» συγκεντρώθηκαν στη Νέα Φιλαδέλφεια, κοντά στο χώρο που βρισκόταν το «Νίκος Γκούμας» και ξεκίνησαν τους πανηγυρισμούς για τον τίτλο...

Η Ρεάλ ξανά στο θρόνο της!

real

Σε έναν εξαιρετικό τελικό, Ρεάλ και Ατλέτικο Μαδρίτης έλυσαν τις διαφορές τους στα πέναλτι (1-1 κ.α.) με τον Χουνφράν να αστοχεί στο καθοριστικό πέναλτι και τον Κριστιάνο Ρονάλντο να σφραγίζει την κατάκτηση του 11ου Champions League της ιστορίας της!

olympiakos protathlima

Ο Ολυμπιακός νίκησε 82-81 στη δεύτερη παράταση τον Παναθηναϊκό και κατέκτησε το πρωτάθλημα Ελλάδας.

Άλλη μία κούπα για τον «Εξάστερο»

panathinaikos mpasket

Ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Φάρο Κερατσινίου με 54-101 και κατέκτησε το 17ο κύπελλο στην ιστορία του, με τους παίκτες αλλά και τον κόσμο να το γιορτάζουν δεόντως στην απονομή. Οι «πράσινοι» έγραψαν ιστορία καταγράφοντας τη μεγαλύτερη διαφορά που έχει υπάρξει ποτέ, ξεπερνώντας το ρεκόρ του Άρη από το 1987.

Πρωταθλήτρια Ευρώπης η ΤΣΣΚΑ

tsska

Συγκλονιστικός ήταν ο τελικός της Ευρωλίγκας ανάμεσα σε Μακάμπι Τελ Αβίβ και ΤΣΣΚΑ, με την τελευταία να σηκώνει την βαριά κούπα της ιστορικής διοργάνωσης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2016

Ιστορική επιτυχία για την Άννα Κορακάκη

Η 20χρονη Κορακάκη έγραψε ιστορία, καθώς έγινε η πρώτη αθλήτρια μετά από 100 χρόνια που κατακτά δύο μετάλλια στην ίδια διοργάνωση: Συγκεκριμένα, δύο ολυμπιακά μετάλλια στη σκοποβολή, ένα χρυσό στα 25μ. πιστόλι κι ένα χάλκινο στα 10μ. αεροβόλο.

«Άρχοντας των κρίκων» ο Λευτέρης Πετρούνιας

petrounias rio

Αδιαμφισβήτητος «άρχοντας των κρίκων» ήταν ο Λευτέρης Πετρούνιας στους Ολυμπιακούς του 2016 στο Ρίο, ο οποίος με μία εκπληκτική εμφάνιση άγγιξε το τέλειο και βαθμολογήθηκε με 16.000 κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο, πλημμυρίζοντας όλους τους Έλληνες με εθνική υπερηφάνεια.

Ασημένιος ο Σπύρος Γιαννιώτης

Ο Σπύρος Γιαννιώτης, ίσως στη συγκλονιστικότερη μονομαχία της καριέρας του, κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα 10 χλμ, ανοικτής θάλασσας στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο.

Εθνική υπερηφάνεια από το χρυσό της Κατερίνας Στεφανίδη

stefanidh

Η Κατερίνα Στεφανίδη έγραψε Ιστορία και μετά από ένα συγκλονιστικό τελικό πήρε την πρώτη θέση στο επί κοντώ, χαρίζοντας στην Ελλάδα το 6ο μετάλλιο στο Ρίο, το πρώτο στο συγκεκριμένο άθλημα και πρώτο χρυσό στο στίβο μετά το 2004!

Χάλκινο μετάλλιο για Μάντη και Καγιαλή στο Ρίο

manths kagialhs

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησαν οι Παναγιώτης Μάντης και Παύλος Καγιαλής στην ιστιοπλοΐα 470 στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο, μετά από μία εντυπωσιακή τελευταία κούρσα.

Συγκίνηση από τα 13 μετάλλια της Ελλάδας στους Παραολυμπιακούς του Ρίο

paraolumpiakoi 2016

ΧΡΥΣΑ

1. Θανάσης Κωνσταντινίδης – Σφαιροβολία κατηγορίας F32

Ρίψη στα 10 μέτρα και 39 εκατοστά, επίδοση που τον έκανε κάτοχο ενός φοβερού παγκοσμίου ρεκόρ.

2. Μανώλης Στεφανουδάκης – Ακοντισμός

Με ρίψη στα 29,45 μέτρα, που αποτελεί και ρεκόρ αγώνων.

3. Παύλος Μάμαλος – Άρση βαρών

Στην κατηγορία των 107 κιλών της Άρσης Βαρών των Παραολυμπιακών Αγώνων, κατάφερε να σηκώσει 238 κιλά, επίδοση που αποτελεί νέο ρεκόρ αγώνων.

4. Σεζόν Φερνάντες -Σφαιροβολία κατηγορίας F53

Με την καλύτερη βολή να είναι τα 8 μέτρα 44 εκατοστά, τα οποία τον έφεραν στην κορυφή του αγωνίσματος με νέο ρεκόρ Ευρώπης

5. Μιχάλης Μιχαλεντζάκης – Κολύμβηση – 100 μέτρα πεταλούδα της κατηγορίας S9.

Χρόνος; 59.27 σημειώνοντας ατομικό ρεκόρ!

ΑΣΗΜΕΝΙΑ

1. Παναγιώτης Τριανταφύλλου – Σπάθη κατηγορίας Β

2. Θανάσης Κωνσταντινίδης – Κορίνα F32

Με βολή στα 33.69 μέτρα, έχασε το χρυσό για λίγα μόλις εκατοστά καθώς ο νικητής, Ματσέι Σοτσάλ, έριξε βολή στα 33.91 μέτρα. Αυτό είναι το δεύτερο μετάλλιο του Κωνσταντινίδη στη Βραζιλία.