ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ

MotoGP Βαλένθια: Το τυχερό 13 για τον Μ. Marquez

Νικητής, πρωταθλητής και ρέκορντμαν. Ο Marc Marquez (Honda) κέρδισε το grand Prix στη Βαλένθια εμπρός από τους Valentino Rossi (Yamaha) Dani Pedrosa (Honda).

Ο Marc Marquez πήρε τη νίκη στον τελευταίο αγώνα της χρονιάς στην πίστα Ricardo Tormo και έγραψε ιστορία ως ο πρώτος αναβάτης στην ιστορία του MotoGP που κερδίζει 13 αγώνες μέσα στη ίδια σεζόν. Ο Marquez πέρασε τον θρύλο Mick Doohan, ο οποίος επίσης με Honda (τη δίχρονη NSR των 500 κ.εκ.) είχε καταφέρει να κερδίσει 12 (από τους 16) αγώνες το 1997.

Ο πρωταθλητής του 2014 είχε καλύτερο αγωνιστικό ρυθμό και στο 10ο γύρο πέρασε τον Valentino Rossi (Yamaha) στην πρώτη θέση, έμεινε εκεί και έφτασε μέχρι τον τερματισμό.

Σε έναν αγώνα με αρκετά απρόοπτα και ανατροπές, ο Valentino Rossi πήρε τη δεύτερη θέση και ταυτόχρονα τη δεύτερη θέση στο Πρωτάθλημα Αναβατών. Ο Ιταλός της Yamaha σε όλη τη διάρκεια του αγώνα ήταν μπροστά από τον συναθλητή του Jorge Lorenzo και στο τέλος πανηγύρισε μια σαφώς επιτυχημένη χρονιά. Ο Dani Pedrosa συμπλήρωσε το podium των νικητών, τερματίζοντας σε μια μοναχική τρίτη θέση.

Στον αγώνα της Βαλένθια ο καιρός έπαιξε το ρόλο του καταστρέφοντας την προσπάθεια των Jorge Lorenzo (Yamaha) και Andrea Iannone (Pramac Ducati). Δύο φορές η βροχή έκανε την εμφάνισή της χωρίς να επηρεάσει τους αναβάτες. Τη δεύτερη φορά όμως οι Jorge Lorenzo και Andrea Iannone παρασύρθηκαν και μπήκαν να αλλάξουν σε βρόχινη μοτοσικλέτα, επιλογή που αποδείχτηκε καταστροφική καθώς, αφού η βροχή δεν συνεχίστηκε, ο Ισπανός μπήκε στα pit και εγκατέλειψε ύστερα από λίγους γύρους ενώ ο Ιταλός, τερμάτισε τελευταίος.

Έτσι ολοκληρώθηκε η σεζόν του 2014 για τo MotoGP. Όμως οι ομάδες μένουν στη Βαλένθια όπου ξεκινά η προετοιμασία για το 2015, με τους αναβάτες και τις ομάδες να παραμένουν για να κάνουν δοκιμές.