Euroleague: 0/4 μακριά από το ΣΕΦ ο Ολυμπιακός - Όλα τα highlights κι η βαθμολογία

Βαγγέλης Πάτας

Euroleague: Δείτε τα highlights των αγώνων της 10ης αγωνιστικής και τη βαθμολογία της διοργάνωσης.

Μακριά από το ΣΕΦ δεν μπορεί! Ο Ολυμπιακός «κατέρρευσε» στην τέταρτη περίοδο, γνώρισε «βαριά» ήττα (88-69) από την Αναντολού Εφές κι έχει 0/4 μακριά από το «σπίτι» του.

Η Μπαρτσελόνα ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, επικρατώντας 81-73, σε ένα ματς… ξεσπασμάτων. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη με επιμέρους 33-13 στην τρίτη περίοδο απέκτησε τον πρώτο λόγο για το ματς, αλλά οι «μπλαουγκράνα» απάντησαν με το… ίδιο νόμισμα και με ένα 30-13 στο τελευταίο δεκάλεπτο έφτασαν στην επικράτηση.

Ο Σκότι Ουίλμπεκιν έκανε το… ματς της ζωής του κι οδήγησε τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στην επικράτηση (95-84) επί της Μονακό. Ο Αμερικανός γκαρντ σημείωσε 37 πόντους σε 33 λεπτά, έχοντας 7/10 δίποντα και 6/12 τρίποντα! Σε δύο ημέρες η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου θα βρεθεί στο ΣΕΦ για να παίξει με τον Ολυμπιακό.

Μια εβδομάδα μετά την τρομερή εμφάνιση στην Πόλη, η Αρμάνι Μιλάνο πραγματοποίησε τη χειρότερη της και γνώρισε τη συντριβή (97-71) από την Ούνικς Καζάν. Η παρέα του Μάριο Χεζόνια ήταν εντυπωσιακή και τα έκανε όλα (σχεδόν) τέλεια.

Η Ζενίτ ήταν εξ αρχής το φαβορί της αναμέτρησης, κάτι που απέδειξε και στο παρκέ, επικρατώντας 75-66 της Άλμπα. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ έφτασε τις τέσσερις συνεχόμενες νίκες και παρέμεινε ψηλά στη βαθμολογία. Κορυφαίος ήταν ο Τζόρνταν Λόιντ (25π. με 7/11διπ., 3/6τρ.).