Ρεάλ Μαδρίτης - Ολυμπιακός 75-67: Πάλεψε αλλά ηττήθηκε στις λεπτομέρειες - Δείτε τα highlights

Newsbomb

Intime

Euroleague: Ο Ολυμπιακός έδωσε μεγάλη μάχη στη Μαδρίτη, αλλά στο φινάλε ηττήθηκε (75-67) από τη Ρεάλ, η οποία διατήρησε το αήττητο της έδρας.

Οι «ερυθρόλευκοι» πλησίασαν όσο καμία άλλη ομάδα να φύγει με το «διπλό», αλλά στο τέλος της βραδιάς οι Μαδριλένοι παρέμειναν η μοναδική ομάδα που δεν έχει χάσει στο «σπίτι» της.

Αυτή ήταν η 12η νίκη σε ισάριθμα ματς στο WiZink Center για την ομάδα του Πάμπλο Λάσο, η οποία έκανε ένα μεγάλο come back στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα πραγματοποίησαν ένα (σχεδόν) ονειρικό πρώτο μέρος και προηγήθηκαν 36-20, αλλά στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν. Είναι χαρακτηριστικό ότι η Ρεάλ σημείωσε 26 πόντους, ενώ σε όλο το πρώτο μέρος είχε πετύχει 24.

Το ματς ήταν ντέρμπι στην τέταρτη περίοδο, ωστόσο η «βασίλισσα» είχε πιο «καθαρό» μυαλό στα τελευταία λεπτά. Συγκεκριμένα, έκλεισε το ματς με επιμέρους 10-2 στο τελευταίο τρίλεπτο κι έφτασε στην επικράτηση, καλύπτοντας και το -6 (74-68) της ήττας στο ΣΕΦ.

Οι δύο ομάδες, βέβαια, πολύ δύσκολα θα ισοβαθμήσουν, καθώς ο Ολυμπιακός έχει έξι νίκες λιγότερες από τη Ρεάλ, η οποία έκανε άλλο ένα βήμα για την κατάληψη της πρώτης θέσης στη regular season.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ντιφαλά, Παστούσιακ, Ράκις
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-15, 24-38, 50-51, 75-67
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Ουίλιαμς-Γκος 6 (1), Κοζέρ 5 (1), Ράντολφ 1, Ερτέλ 20 (3), Φερνάντεθ 8 (2), Αμπάλδε 2, Πουαριέ 3, Ταβάρες 11, Γιουλ 8 (2), Γιαμπουσέλε 11 (1).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 6, Ντόρσεϊ 13 (1), Φαλ 8, Σλούκας 12 (1), Μάρτιν 4, Βεζένκοβ 16 (2), Παπανικολάου, Ζαν-Σαρλ 5 (1), ΜακΚίσικ 3.