Euroleague: Τέταρτη σερί ήττα ο Ολυμπιακός, έπεσε στο 12-9 - Τα highlights κι η βαθμολογία

Euroleague Ευρωλιγκα

Euroleague: Δείτε τα highlights των αγώνων της 24ης αγωνιστικής και τη βαθμολογία της διοργάνωσης.

Ο Ολυμπιακός έδωσε μεγάλη μάχη στη Μαδρίτη, αλλά στο φινάλε ηττήθηκε (75-67) από τη Ρεάλ, η οποία διατήρησε το αήττητο της έδρας.

Αυτή ήταν η 12η νίκη σε ισάριθμα ματς στο WiZink Center για την ομάδα του Πάμπλο Λάσο, η οποία έκανε ένα μεγάλο come back στο δεύτερο ημίχρονο. Από την άλλη οι «ερυθρόλευκοι» γνώρισαν την τέταρτη σερί ήττα τους κι έπεσαν στο 12-9.

Σε ένα από τα καλύτερα ματς της σεζόν, η Αναντολού Εφές πήρε σπουδαίο «διπλό» κόντρα στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας, στην παράταση με 99-97 (86-86κ.α.). Οι δύο ομάδες έδωσαν τρομερή μάχη και μολονότι ο Χάκετ έκανε τρομερή εμφάνιση (31π.), η τουρκική ομάδα ήταν αυτή που νίκησε. Ήταν ένα πολύτιμο αποτέλεσμα για τους Πρωταθλητές Ευρώπης, οι οποίοι δίνουν μάχη για να μπουν στην οκτάδα. Η «ομάδα του στρατού» δεν είχε στον πάγκο της τον ασθενή, Δημήτρη Ιτούδη και την καθοδήγησε ο Ανδρέας Πιστιόλης.

Ανώτερη από την αρχή μέχρι το τέλος η Άλμπα «διέλυσε» 81-53 την Ούνικς Καζάν, η οποία βρίσκεται σε κακό φεγγάρι. Είναι χαρακτηριστικό ότι η ρωσική ομάδα κινδυνεύει πλέον να μείνει εκτός οκτάδας.

Οι αγώνες της Τρίτης

Ο Μάικ Τζέιμς βγήκε μπροστά στα κρίσιμα κι η Μονακό νίκησε 91-83 τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ. Ο Αμερικανός γκαρντ σημείωσε 29 πόντους (8/10 δίποντα και 4/7 τρίποντα) σε 30 λεπτά! Μάλιστα, τους 13 τους πέτυχε μετά το 33’, όταν ο Παναθηναϊκός έκανε το μεγάλο come back και πέρασε μπροστά με 68-67. Ο ηγέτης των Μονεγάσκων πήρε «φωτιά» και μετέτρεψε το -1 σε +13 (85-72 στο 38’) για την ομάδα του.

Η Μπάγερν Μονάχου έδωσε μεγάλη μάχη κι έβαλε δύσκολα στην Μπαρτσελόνα, η οποία, όμως, κατάφερε να πάρει τη νίκη. Οι «μπλαουγκράνα», οι οποίοι είχαν 7/14 τρίποντα, έκαμψαν τους Βαυαρούς με 71-66 και συνεχίζουν το κυνήγι της πρώτης θέσης. Ο Κάιλ Κούριτς ήταν ο κορυφαίος των Καταλανών, έχοντας 20 πόντους (3/5διπ., 4/4τρ.).

Ένα ξέσπασμα στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου ήταν αρκετό για τη Ζενίτ, ώστε να πάρει τη νίκη (90-82) στην έδρα της Μπασκόνια. Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ έτρεξαν επιμέρους 17-2, ξέφυγαν με 79-68 κι έφτασαν στο «διπλό», κάνοντας άλλο ένα βήμα για την κατάκτηση μιας θέσης στην πρώτη τετράδα που δίνει πλεονέκτημα έδρα στα playoffs.

«Ζωντανή» στη μάχη της οκτάδας παρέμεινε η Φενέρμπαχτσε, η οποία νίκησε 85-76 τη Βιλερμπάν. Μολονότι δεν είχε τους Ντε Κολό, Βέσελι, Μπαρτέλ και Σαγιόκ, η τουρκική ομάδα κυριάρχησε μέσα στη «ρακέτα» και πανηγύρισε τη 10η νίκη της. Θετική παρουσία είχε για τους φιλοξενούμενους ο Κώστας Αντετοκούνμπο, ο οποίος μέτρησε 9 πόντους (2/2διπ., 5/6βολ.), 5 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα σε 17 λεπτά.

Η αναμέτρηση του Ερυθρού Αστέρα με την Αρμάνι Μιλάνο στο Βελιγράδι ήταν ιδιαίτερα σκληρό, κάτι που «προδίδει» και το χαμηλό σκορ. Τη διαφορά έκανε ο Μάλκολμ Ντιλέινι, ο οποίος σημείωσε 18 πόντους κι οδήγησε τους φιλοξενούμενους στη νίκη (63-57). Η ιταλική ομάδα συνεχίζει την προσπάθεια να εξασφαλίσει το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs.

Στο Κάουνας, ο Τζέιμς Νάναλι ήταν σε τρομερό βράδυ (βλ. 32π. με 6/7 δίποντα, 6/7 τρίποντα, 2/2 βολές) κι η Μακάμπι Τελ Αβίβ επικράτησε 94-78 της Ζαλγκίρις. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου (δεν ήταν στον πάγκο λόγω κορονοϊού) μπήκε ξανά σε τροχιά οκτάδας.

Η BΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Ρεάλ Μαδρίτης 19-3, Μπαρτσελόνα 18-5, Αρμάνι Μιλάνο 15-6, Ζενίτ Αγίας Πετρ. 14-7, ΤΣΣΚΑ Μόσχας 13-9, Ολυμπιακός 12-9, Ούνικς Καζάν 12-10, Αναντολού Εφές 11-11, Μπάγερν Μονάχου 11-12, Μονακό 11-12, Φενερμπαχτσέ 10-10, Μακάμπι Τελ Αβίβ 10-11, Βιλερμπάν 9-14, Ερυθρός Αστέρας 8-13, Μπασκόνια 7-15, Άλμπα Βερολίνου 7-15, Παναθηναϊκός 5-16, Ζαλγκίρις Κάουνας 3-17