Super League: Τέταρτος με περίπατο ο Παναθηναϊκός, παλικάρι ο ΟΦΗ - Τα highlights κι η βαθμολογία

Βαγγέλης Πάτας

Intime

Super League: Δείτε highlights, δηλώσεις από τους εξ αναβολής αγώνες και τη βαθμολογία του ελληνικού πρωταθλήματος.

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 3-0 του Απόλλωνα στη Ριζούπολη σε εξ αναβολής αναμέτρηση για τη 14η αγωνιστική.

Οι «πράσινοι» σημείωσαν δύο τέρματα με ισάριθμα πέναλτι στα πρώτα 17 λεπτά της αναμέτρησης κι έβαλαν τις βάσεις για να κάνουν ένα εύκολο πέρασμα. Το «τριφύλλι», το οποίο έχασε πολλές ευκαιρίες για να σημειώσει κι άλλα γκολ, ανέβηκε στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Οι γηπεδούχοι, οι οποίοι παραμένουν στον «πάτο», διαμαρτύρονται για τα δύο πέναλτι και μάλιστα εξέδωσαν ανακοίνωση εις βάρος του Μαρκ Κλάτενμπεργκ.

Παλικάρι στο Περιστέρι ο ΟΦΗ, ο οποίος έφυγε με τον βαθμό της ισοπαλίας (2-2), μολονότι βρέθηκε να χάνει 2-0 από τον Ατρόμητο. Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων στο 35’ κι έδειχναν να ελέγχουν το ματς. Η ομάδα της Κρήτης, όμως, ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε να αποφύγει την ήττα, μολονότι τελείωσε το ματς με εννιά παίκτες. Οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν με δύο παίκτες λιγότερους από το 85’, λόγω της αποβολής του Στάικου στο 78’ και του τραυματισμού του Τοράλ (ο Νιόπλιας δεν είχε άλλες αλλαγές).

Ο Παναιτωλικός επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα κι απομακρύνθηκε από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας. Η ομάδα του Αγρινίου νίκησε 1-0 τη Λαμία, με το πρώτο γκολ του Νταγκό. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι, προσπάθησαν περισσότερο για να σκοράρουν και τελικά δικαιώθηκαν, πανηγυρίζοντας την πρώτη εντός έδρας νίκη του 2022. Παράλληλα, έβαλαν τέλος στο αρνητικό σερί, καθώς είχαν μόλις μια ισοπαλία στα τελευταία τέσσερα ματς.