Champions League: Η «ζωγραφιά» του Εμπαπέ λύγισε τη Ρεάλ, «καταιγίδα» η Σίτι! - Δείτε τα highlights

Παρί Σεν Ζερμέν - Ρεάλ Μαδρίτης Champions League

Champions League: Μια στιγμή «μαγείας» του Κιλιάν Εμπαπέ στις καθυστερήσεις έκανε τη διαφορά στην τιτανομαχία Παρί Σεν ΖερμένΡεάλ Μαδρίτης, ενώ η Μάντσεστερ Σίτι εξασφάλισε από το πρώτο ματς την πρόκριση για τα προημιτελικά.

Για 94 λεπτά ο Κουρτουά έμοιαζε ανίκητος, ωστόσο σε εκείνο το σημείο μια «ζωγραφιά» του Γάλλου επιθετικού έδωσε προβάδισμα πρόκρισης στους Παριζιάνους.

Η Παρί Σεν Ζερμέν νίκησε 1-0 τη Ρεάλ Μαδρίτης, σε ένα ματς που την έπαιξε στο μισό γήπεδο για 90 λεπτά, αλλά χρειάστηκε το πανέμορφο… buzzer beater του Εμπαπέ για να πάρει αυτό που άξιζε. O 24χρονος στράικερ κέρδισε πέναλτι στο 60ο λεπτό, αλλά ο Μέσι δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κουρτουά, ο οποίος έμοιαζε με «Κέρβερο». Τελικά, «λύγισε» στο τέλος από τον κορυφαίο της αναμέτρησης.

Στο άλλο ματς της βραδιάς, η Μάντσεστερ Σίτι ήταν «οδοστρωτήρας» στη Λισαβόνα, «κλειδώνοντας» ουσιαστικά την πρόκριση από απόψε (16/2). Οι «πολίτες» «ισοπέδωσαν» 5-0 τη Σπόρτινγκ, σημειώνοντας τέσσερα γκολ στο πρώτο ημίχρονο.

Την Τετάρτη (16/2), η Ίντερ στην επιστροφή της στα νοκ άουτ μετά το 2012 υποδέχεται τη Λίβερπουλ, η οποία είχε αντιμετωπίσει τη συμπολίτισσα Μίλαν στη φάση των ομίλων. Οι «νερατζούρι» έχουν εντυπωσιακή παράδοση στην έδρα τους κόντρα σε αγγλικές ομάδες, μετρώντας πέντε σερί νίκες και συνολικά 11 σε 16 ματς (11-3-2). Επίσης, η «σταχτοπούτα» της φάσης των «16», Σάλτσμπουργκ υποδέχεται την Μπάγερν Μονάχου, η οποία είναι 21 ματς αήττητη εκτός έδρας στην Ευρώπη.

Το πρόγραμμα της φάσης των «16»

*Όλα τα ματς έχουν ώρα έναρξης 22:00

ΟΙ ΠΡΩΤΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

Τρίτη 15 Φεβρουαρίου

Σπόρτινγκ Λισαβόνας - Μάντσεστερ Σίτι 0-5 (7’ Μάχρεζ, 17’, 44’ Μπερ. Σίλβα, 32’ Φόντεν, 58’ Στέρλινγκ)

Παρί Σεν Ζερμέν - Ρεάλ Μαδρίτης 1-0 (90+4’ Εμπαπέ)