Ισπανία: Ο Κουρτουά έστειλε τη Ρεάλ στον τελικό του Supercopa

Supercopa
AP Photo/Hussein Malla

Ισπανία: Η Ρεάλ Μαδρίτης λύγισε στα πέναλτι (4-3, 1-1κ.α.) τη Βαλένθια και προκρίθηκε στον τελικό του Supercopa, έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τιμπό Κουρτουά.

Οι δύο ομάδες έδωσαν μεγάλη μάχη στον πρώτο ημιτελικό της διοργάνωσης που γίνεται στη Σαουδική Αραβία. Οι Μαδριλένοι ήταν τελικά αυτοί που «χαμογέλασαν», έπειτα από 120 λεπτά, στο 200ό ματς του Κάρλο Αντσελότι στον πάγκο τους.

Ο Καρίμ Μπενζεμά με πέναλτι άνοιξε το σκορ στο 39’ για τη Ρεάλ, αλλά η Βαλένθια ισοφάρισε με τον Λίνο με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου. Οι «νυχτερίδες» άντεξαν στην πίεση της «βασίλισσας», η οποία έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Βινίσιους στις καθυστερήσεις.

Ο Μαμαρντασβίλι απέκρουσε το πλασέ στο τετ-α-τετ, ενώ κάτι ανάλογο έκανε κι ο Κουρτουά στην προσπάθεια του Φραν Πέρεθ στο 110’. Ο Βέλγος τερματοφύλακας εξελίχθηκε σε μεγάλο πρωταγωνιστή, καθώς απέκρουσε το πέναλτι του Γκαγιά, ενώ νωρίτερα ο Τσεμέρτ είχε στείλει την μπάλα άουτ.

Κάπως έτσι η Ρεάλ προκρίθηκε στον τελικό και περιμένει τον νικητή του δεύτερου ημιτελικού, Μπέτις – Μπαρτσελόνα.