Κύπελλο Ελλάδας: Ντέρμπι ΑΕΚ – Ολυμπιακός στους «4» – Το πανόραμα των προημιτελικών

AEK - Ολυμπιακός Κύπελλο Ελλάδας
ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΑΤΘΑΙΟΣ / EUROKINISSI

Κύπελλο Ελλάδας: Ένα μεγάλο ντέρμπι περιλαμβάνει η ημιτελική φάση της διοργάνωσης, καθώς μια θέση στον μεγάλο τελικό θα προκύψει από το ΑΕΚ – Ολυμπιακός.

Το πρώτο ζευγάρι «σφραγίστηκε», μετά τους σημερινούς (25/1) αγώνες της φάσης των «8».

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κωνσταντίνο Τζολάκη, ο Ολυμπιακός νίκησε 1-0 τον Άρη στη Θεσσαλονίκη και προκρίθηκε με δύο νίκες. Ο τερματοφύλακας των «ερυθρόλευκων» πραγματοποίησε καθοριστικές επεμβάσεις, αλλά αυτή που έκανε τη διαφορά ήταν φυσικά η απόκρουση στο πέναλτι του Αντρέ Γκρέι στο 82ο λεπτό. Το «κερασάκι» ήρθε από τον Ελ Αραμπί, ο οποίος έκανε το 0-1, σε μια αντεπίθεση στο 88ο λεπτό.

Η ΑΕΚ πέτυχε δεύτερη «τριάρα» (3-1) κόντρα στον αξιόμαχο Πανσερραϊκό και «σφράγισε» με επιβλητικό τρόπο το εισιτήριο για τους «4» της διοργάνωσης. Πρωταγωνιστής της «Ένωσης» ήταν ο Πέτρος Μάνταλος, ο οποίος σημείωσε δύο τέρματα, ενώ πολύ όμορφο ήταν το γκολ του Μαχαίρα.

Τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας

Τετάρτη 25 Ιανουαρίου

Πέμπτη 26 Ιανουαρίου

• Λαμία – Απόλλων Παραλιμνίου (17:30, CosmoteSport2HD)
  • Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ (19:30, CosmoteSport1HD)

ΟΙ ΠΡΩΤΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

Τα ημιτελικά

• ΑΕΚ - Ολυμπιακός
  • ΠΑΟΚ / Παναθηναϊκός - Απόλλων Παραλιμνίου / Λαμία

*Οι αγώνες είναι διπλοί. Δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση ισοπαλίας μετά τους δυο αγώνες, ακολουθεί παράταση και, εφόσον χρειαστεί, η διαδικασία των πέναλτι.