Κύπελλο Ελλάδας, ΑΕΚ – Πανσερραϊκός 3-0: «Αγκαλιά» με την πρόκριση

ΑΕΚ Κύπελλο Ελλάδας
ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI

Κύπελλο Ελλάδας: Η ΑΕΚ επικράτησε 3-0 του Πανσερραϊκού στην «OPAP Arena» κι ουσιαστικά «κλείδωσε» την πρόκριση στα ημιτελικά του θεσμού.

Η αξιόμαχη ομάδα των Σερρών έβαλε δύσκολα στο πρώτο ημίχρονο στους «κιτρινόμαυρους», οι οποίοι, όμως, πέτυχαν τρία γκολ μετά την ανάπαυλα κι είναι με το ένα πόδι στους «4».

Η ΑΕΚ ήθελε να «κλειδώσει» την πρόκριση από το πρώτο ματς και τα κατάφερε, καθώς το ματς της επόμενης Πέμπτης (26/1), ουσιαστικά, έχει διαδικαστικό χαρακτήρα. Να θυμίσουμε ότι το συγκεκριμένο ζευγάρι διασταυρώνεται με το Ολυμπιακός - Άρης.

Ο Πανσερραϊκός έδειξε γιατί είναι πρώτος στη Super League 2, αλλά η διαφορά δυναμικότητας «μίλησε» στο τέλος. Η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ στο 55ο λεπτό κι από εκεί και πέρα έκανε ο,τι ήθελε στο ματς, σημειώνοντας άλλα δύο τέρματα, ενώ θα μπορούσε να είχε σκοράρει κι άλλα.

Γκολ: 55' Μάνταλος, 67' Γκαρσία, 89' Πινέδα
Διαιτητής: Φώτης Πολυχρόνης (Πιερίας)
Κίτρινες: Γιανναράκης
ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Ραντόνια (68’ Ρότα), Μήτογλου, Τζαβέλλας, Χατζισαφί, Φράνσον (61’ Άμραμπατ), Πινέδα, Τσούμπερ (62’ Αραούχο), Φερνάντες (61’ Γιόνσον), Μάνταλος, Φαν Βέερτ (56’ λ. τρ. Λιβάι Γκαρσία).
ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Παύλος Δερμιτζάκης): Γιαννίκογλου, Γιανναράκης, Παντεκίδης, Δεληγιαννίδης, Πεταυράκης (61’ Λυμπεράκης), Κολομπίνο (66’ Ανάκογλου), Θυμιάνης, Μούργος, Στίνα (77 Αλί Μπάμπα), Κανίς (61’ Σοφιανός), Κατσαντώνης (66’ Μπαΐροβιτς).