Europa League: Ο Γκρίφο «καθάρισε» για τη Φράιμπουργκ - Η βαθμολογία στον όμιλο του Ολυμπιακού

Europa League
Twitter / @scfreiburg

Europa League: Ο Βιντσέντζο Γκρίφο έκανε χατ – τρικ κι η Φράιμπουγκ νίκησε 3-1 με ανατροπή την Μπάτσκα Τόπολα, για τον όμιλο του Ολυμπιακού.

Η σερβική ομάδα προηγήθηκε, αλλά από εκεί και πέρα οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοση τους κι έφυγαν με το «τρίποντο».

Τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν καλά για τη Φράιμπουργκ στο πρώτο μέρος, καθώς δέχθηκε γκολ από τον Πέτροβιτς στο 13ο λεπτό, ενώ έχασε με τραυματισμό τους Σάλαϊ και Φίλιπ.

Μετά την ανάπαυλα, όμως, τα πάντα άλλαξαν και με πρωταγωνιστεί τον Γκρίφο ανέτρεψε την κατάσταση. O 30χρονος ποδοσφαιριστής ισοφάρισε με πέναλτι στο 49ο λεπτό και με άλλα δύο τέρματα στο 59’ και το 73’, έστειλε την ομάδα του στην κορυφή του ομίλου.

Για τον όμιλο της ΑΕΚ, Μπράιτον και Άγιαξ κοντράρονται στην Αγγλία, σε αναμέτρηση που ξεκίνησε στις 22:00.

Η 3η αγωνιστική του Europa League

1ος ΟΜΙΛΟΣ

• Ολυμπιακός - Γουέστ Χαμ 2-1 (33΄ Φορτούνης, 45΄+1 Ροντινέι - 87΄ Πακετά)
  • Μπάτσκα Τόπολα - Φράιμπουργκ 1-3 (13΄ Πέτροβιτς - 50΄ πεν, 59΄, 74΄ Γκρίφο)

2ος ΟΜΙΛΟΣ

• Μαρσέιγ - ΑΕΚ 3-1 (27΄ Βιτίνια, 60΄ πεν. Χαρίτ, 69΄ πεν. Βερετού - 53΄ Πινέδα)
  • Μπράιτον - Άγιαξ 22:00

3ος ΟΜΙΛΟΣ

• Σπάρτα Πράγας - Ρέιντζερς 0-0
  • Άρης Λεμεσού - Μπέτις 0-1 (75΄ Ντιαό)

4ος ΟΜΙΛΟΣ

• Στουρμ Γκρατς - Αταλάντα 2-2 (13΄ Πρας, 80΄ πεν. Χόρβατ - 34΄, 45΄+6 πεν. Μουριέλ)
  • Ρακόβ Τσεστόχοβα - Σπόρτινγκ Λ. 1-1 (78΄ Πιασέτσκι - 14΄ Κοάτες)

8ος ΟΜΙΛΟΣ

• Μόλντε - Χάκεν 5-1 (6΄ Γκουλμπράτσεν, 27΄, 56΄ Εϊκρεμ, 30΄ Μπρέιβικ, 90΄+3 Μπγιόρνμπακ - 21΄ Σόνκο)
  • Λεβερκούζεν - Καραμπάγκ 22:00