Super League 2: «Τεσσάρα» με λάμψη Αραούχο η ΑΕΚ Β’, νίκη και για τον ΠΑΟΚ Β’ – Η βαθμολογία

Super League 2 ΑΕΚ

Super League 2: Η ΑΕΚ Β’ επικράτησε 4-0 του Απόλλωνα Πόντου, με τον Σέρχιο Αραούχο να παίζει και να σκοράρει στην αναμέτρηση της 21ης αγωνιστικής στον Α’ όμιλο.

Ο αρχηγός της «Ένωσης» ζήτησε από τον Ματίας Αλμέιδα να αγωνιστεί με τη δεύτερη ομάδα, για να μπορέσει να βρει ρυθμό.

Ο Αραούχο έπαιξε σε όλο το 90λεπτο και μάλιστα βρήκε και δίχτυα, καθώς ήταν αυτός που με κεφαλιά άνοιξε το σκορ στο 36ο λεπτό. Τα άλλα τρία γκολ πέτυχαν οι Ραντόνια (43’), Χριστόπουλος (84’) και Σκόνδρας (90+2’).

Η ΑΕΚ Β’ με το «τρίποντο» που πήρε στον εξ αναβολής αγώνα για την 21η αγωνιστική παρέμεινε στη ζώνη των playoffs, ενώ από την άλλη ο Απόλλωνας Πόντου υποβιβάστηκε και μαθηματικά από τη Super League 2.

ΑΕΚ Β' (Κούστας): Γκίνης, Ρόκσον, Χρυσόπουλος, Ραντόνια, Κανελλόπουλος (77′ Πήλιος), Σαμπανάτζοβιτς, Φοφανά (46′ Ρουκουνάκης), Μαχαίρας (64′ Σκόνδρας), Κάτσικας (46′ Τζούντα Γκαρσία), Αραούχο, Θεοδωρίδης (64′ Χριστόπουλος)
Απόλλων Πόντου (Καλί – Καλαϊτζίδης): Κίναλης, Καλογέρης, Ντιαλόσι, Ζαπουνίδης (20′ Μαρτίνεζ), Αμαραντίδης, Φλένσμποργκ, Μουμίν, Λαμπίρης, Ακένα (75′ Μπούμπας), Αγκουάδο (20′ Ίννος), Σαχόλλι

Οι «κιτρινόμαυροι» βρίσκονται στην πέμπτη θέση, στο +1 από τον ΠΑΟΚ Β’ νίκησε 1-0 την Κοζάνη, σε εξ αναβολής ματς για την 22η αγωνιστική. Το νικητήριο τέρμα σημείωσε ο Δαρέλας με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 15ο λεπτό.

ΠΑΟΚ Β' (Αλεξιάδης): Μπαλωμένος, Φίλων, Τασιούρας, Κωττάς (44′ Σνάουτσνερ), Παντεκίδης, Τσοπούρογλου, Γιαξής, Σπυράκος, Γκούμας (62′ Σαποβάλοφ), Δαρέλας, Κανίς (62′ Νινούα)
Κοζάνη (Διγκόζης): Μπογκάντοβιτς, Πάνος, Τάτσης, Σουλιώτης, Ίτσιος, Παπαδόπουλος Ι., Κούφας (46′ Γιάκος), Σιατραβάνης (66′ Ποζατζίδης), Καλλέργης, Μαξίμοβιτς, Γραμμένος