US Open: Πρόκριση με ανατροπή για τον Στέφανο Τσιτσιπά, 3-2 σετ τον Μάρεϊ

AP Photo/Seth Wenig

Σε έναν φοβερό αγώνα που διήρκησε 4 ώρες και 48 λεπτά, ο Στέφανος Τσιτσιπάς κατάφερε να πάρει την πρόκριση στον 2ο γύρο του US Open

Απίθανο ματς στο Arthur Ashe, με τον Στέφανο Τσιτσιπά να βρίσκεται πίσω κόντρα στο άλλοτε Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης, Άντι Μάρεϊ, όμως κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-2 σετ (2-6, 7-6(7), 3-6, 6-3, 6-4).

Ο αγώνας είχε διάρκεια 4 ώρες και 48 λεπτά, με τον Μάρεϊ να προηγείται με 2-1 σετ, όμως ο 23χρονος Έλληνας πρωταθλητής βρήκε το κουράγιο και γύρισε τον αγώνα, παίρνοντας παράλληλα και την πρόκριση στον 2ο γύρο του US Open.

Στη επόμενη φάση ο «Tsitsifast» θα αντιμετωπίσει τον Αντριάν Μαναρινό, ο οποίος με τη σειρά του έκανε την ανατροπή απέναντι στον συμπατριώτη του, Πιέρ Ιγ Ερμπέρ (3-2 σετ).