Ρεάλ Μαδρίτης-Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 75-72: Η διαιτησία τού στέρησε το break

Ξεκάθαρη κλοπή στη Μαδρίτη

Με τους διαιτητές να παίζουν σημαντικό ρόλο στην εξέλιξη του ματς η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε με 75-72 του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ και έκανε το 1-0 για τα playoffs της Euroleague.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ βρέθηκε πολύ κοντά στο να κάνει break στη Μαδρίτη, όμως οι διαιτητές έδωσαν με το έτσι θέλω τη νίκη στη Ρεάλ.

Οι «πράσινοι», οι οποίοι είχαν βρεθεί στο +6 στο 36΄, «έπεσαν» στο Wiznik Center με τελικό σκορ 75-72. Οι ρέφερι επέτρεψαν στους Ισπανούς να παίζουν σκληρά στην άμυνα, ενώ στην ομάδα του Ρικ Πιτίνο έβλεπαν παντού φάουλ!

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ πλέον θα πρέπει να αφήσει πίσω του το σημερινό ματς, καθώς θα έχει ακόμη μία ευκαιρία για break στη Μαδρίτη (19/4, 22:15), πριν η σειρά μεταφερθεί στο ΟΑΚΑ.

Με τον Τέιλορ (11π., 3/5τρ.) να «πατάει» στη νευρικότητα του Παναθηναϊκού στο πρώτο δεκάλεπτο (σ.σ. μέτρησε 6/17 σουτ εντός πεδιάς σε αυτό το διάστημα) και τη Ρεάλ να έχει... εξαφανίσει τη δημιουργία των «πράσινων» (1 ασίστ στο α' δεκ.), οι Μαδριλένοι βρήκαν αυτοπεποίθηση γράφοντας το 6-2 στο 5΄ και το 11-6 στο 6΄. Ωστόσο, με τον Βουγιούκα να δίνει σημαντικές λύσεις κοντά στο καλάθι και τον Λάνγκφορντ από μέση απόσταση, το «τριφύλλι» επέστρεψε, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο -4 (21-17).

Με τον Παναθηναϊκό να ζει και να αναπνέει από την καλά δομημένη άμυνα του και το δίδυμο Βουγιούκα-Λάνγκφορντ να συνεχίζει να αποδίδει, το «τριφύλλι» πλησίασε σε 26-23 στο 13΄, αλλά η Ρεάλ βρήκε λύσεις κοντά στο καλάθι, μένοντας σε απόσταση (30-23 στο 16΄). Με τον Καλάθη, όμως, να ευστοχεί από τα 6.75, μετά από 6 άστοχες προσπάθειες σε σουτ εντός πεδιάς, και τον Κιλπάτρικ να τον... μιμείται, ο Παναθηναϊκός άγγιξε την ανατροπή στο 17΄ (32-31). Ωστόσο, η Ρεάλ έμεινε ζωντανή από τη γραμμή των ελευθέρων βολών, παίρνοντας το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +8 (43-35).

Με το... καλημέρα της τρίτης περιόδου, η Ρεάλ παρέσυρε με το ρυθμό της σε άμυνα και επίθεση τον Παναθηναϊκό, ο οποίος στο 22΄ βρέθηκε στο -14 (49-35), ενώ δύο λεπτά αργότερα ο φωτεινός πίνακας έγραψε το 51-38. Η «πράσινη» αφύπνιση ήρθε από τον Παπαπέτρου, ο οποίος με δύο «κολλητά» τρίποντα μείωσε σε 51-46 στο 25΄. O Ράντολφ επανάφερε την τάξη στο στρατόπεδο της Ρεάλ από τα 6.75 (56-46 στο 27΄), αλλά δύο καλές άμυνες και ένα πολύτιμο σουτ του Λεκαβίτσιους διαμόρφωσαν το 56-50 στο 28΄. Οι «πράσινοι» συνέχισαν την πίεση, αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν από τη γραμμή των βολών να διατηρήσουν το προβάδισμα (58-52 στο 30΄). Στα 47΄΄ για τη λήξη του δεκαλέπτου, πάντως, ο Παναθηναϊκός έχασε τον Λεκαβίτσιους, ο οποίος μάτωσε μετά από χτύπημα που δέχθηκε στο αριστερό μάτι και αποχώρησε...

Ένα ξέσπασμα των Κάρολ και Πρέπελιτς από τα 6.75 έφερε την Ρεάλ γρήγορα στο +8 (64-56 στο 32΄), αλλά ο Παναθηναϊκός ήταν αποφασισμένος. Ο Βουγιούκας ροκάνισε τη διαφορά (64-61 στο 34΄), ενώ δύο σερί τρίποντα από Καλάθη και Τόμας χάρισαν για πρώτη φορά το... προσπέρασμα στο «τριφύλλι» με 64-67 στο 35΄, για να γράψει ο αρχηγός των «πράσινων» το 64-69 στην επόμενη φάση. Το ξέσπασμα του Καλάθη κράτησε μέχρι το 36΄, όταν με νέο τρίποντο έγραψε το 66-72. Ο Ρούντι απάντησε άμεσα από την ίδια θέση (69-72), για να ακολουθήσει ο «πράσινος» κατήφορος... Διαδοχικά λάθη, άστοχα τρίποντα του αρχηγού του Παναθηναϊκού και ανόητα φάουλ έδωσαν την ευκαιρία στη Ρεάλ να προσπεράσει στα 14΄΄ για τη λήξη με 75-72, που ήταν και τελικό, καθώς ο Τόμας αστόχησε στο τρίποντο που θα έστελνε το ματς στην παράταση.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 43-35, 58-52, 75-72
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Πάμπλο Λάσο): Κοζέρ 12, Ράντολφ 3 (1), Φερνάντεθ 7 (2), Καμπάσο 8 (6 ασίστ), Ρέγες, Αγιόν 2, Κάρολ 8 (2), Ταβάρες 8 (8 ριμπάουντ), Ντεκ 2, Πρέπελιτς 7 (1), Τόμπκινς 5 (1), Τέιλορ 13 (3).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ρικ Πιτίνο): Τόμας 12 (2), Λάνγκφορντ 9, Παπαγιάννης 2, Παπαπέτρου 8 (2), Γκιστ 2, Βουγιούκας 10 (6 ριμπάουντ), Λεκαβίτσιους 7 (1), Κιλπάτρικ 5 (1), Λοτζέσκι, Καλάθης 17 (3/10 τρίποντα), Αντετοκούνμπο.