Μουντιάλ 2022: Ο Λιονέλ Μέσι έγραψε ξανά ιστορία, πάει για την κούπα!

Λιονέλ Μέσι
AP Photo/Francisco Seco

Μουντιάλ 2022: Με την έναρξη του τελικού Αργεντινή – Γαλλία, ο Λιονέλ Μέσι έγραψε ιστορία και πλέον απέχει 45 λεπτά από το τρόπαιο.

Ο «Pulga» έγινε ο παίκτης με τις περισσότερες συμμετοχές στα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Η αποψινή συμμετοχή του ήταν η 26η της καριέρας του κι έβδομη στα γήπεδα του Κατάρ. Κάπως έτσι άφησε πίσω του τον Παγκόσμιο Πρωταθλητή με τη Γερμανία, Λόταρ Ματέους, ο οποίος ολοκλήρωσε την καριέρα του με 25 αγώνες.

Οι παίκτες με τα περισσότερα ματς σε Μουντιάλ

1. Λιονέλ Μέσι 26
  2. Λόταρ Ματέους 25
  3. Μίροσλαβ Κλόσε 24
  4. Πάολο Μαλντίνι 23
  5. Κριστιάνο Ρονάλντο 22

Παράλληλα, ο Λιονέλ Μέσι άνοιξε τον δρόμο για την επιστροφή της Αργεντινής στην κορυφή του κόσμου, καθώς ευστόχησε σε πέναλτι στο 23ο λεπτό. Με αυτό τον τρόπο έγινε ο πρώτος παίκτης που σκοράρει σε όλα τα νοκ άουτ ματς ενός Μουντιάλ. Η «αλμπισελέστε» προηγείται με 2-0 στο πρώτο ημίχρονο κι απέχει 45 λεπτά από το όνειρο!