Προκριματικά Euro 2024, Φινλανδία – Καζακστάν 1-2: Νίκη ελπίδας, στο… περίμενε η Εθνική

Προκριματικά Euro 2024
EPA/KIMMO BRANDT

Προκριματικά Euro 2024: Το Καζακστάν νίκησε 2-1 στη Φινλανδία κι έμεινε «ζωντανό» στη μάχη για την πρόκριση στα τελικά της Γερμανίας.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ανατροπή στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα κι εξακολουθούν να ελπίζουν στο όνειρο.

Οι Φινλανδοί ήταν ανώτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, προηγήθηκαν στο 28ο λεπτό με τον Τέιλορ, αλλά προς το φινάλε επαναπαύθηκαν στο προβάδισμα τους.

Το Καζακστάν το εκμεταλλεύτηκε, ισοφάρισε με πέναλτι του Ζαϊνουτντίνοφ στο 77’ και πήρε το σπουδαίο «διπλό» με τον ίδιο παίκτη να βρίσκει και πάλι δίχτυα στο 89ο λεπτό.

Το συγκεκριμένο αποτέλεσμα κρατάει στο… περίμενε την Εθνική, όσον αφορά στα playoffs του Nations League. Αυτή τη στιγμή το Καζακστάν είναι αντίπαλος της στον ημιτελικό, αλλά αν προκριθεί στο Euro 2024, τότε τη θέση του θα πάρει το Λουξεμβούργο ή το Αζερμπαϊτζάν.