Μίλτο σταμάτα, δεν είναι αστείο: Ξανά νικητής στο τελευταίο άλμα ο Τεντόγλου!
Πρώτη θέση στο Diamond League της Ζυρίχης για τον παγκόσμιο πρωταθλητή μας, Μίλτο Τεντόγλου, με άλμα στα 8,20μ.
![Μίλτο σταμάτα, δεν είναι αστείο: Ξανά νικητής στο τελευταίο άλμα ο Τεντόγλου!](https://img.bbmd.gr/img/1260/max/82/2023/08/31/F44h6TpWAAAd_Hx.jpg?t=oeRQmgdMVqHr8J0Ls2nM3g)
Πλέον αρχίζει ο κάθε φίλαθλος να υποψιάζεται πως το κάνει επίτηδες. Του είναι τόσο εύκολο, που βάζει δυσκολίες στον εαυτό του γιατί οι αντίπαλοι δεν μπορούν. Ο μοναδικός Μίλτος Τεντόγλου, πάντως, το έκανε ξανά. Βγήκε πρώτος με κορυφαίο του άλμα το τελευταίο.
Αυτή τη φορά ο παγκόσμιος πρωταθλητής μας στη Βουδαπέστη, πρώτευσε στο Diamond League της Ζυρίχης. Έχοντας για κορυφαία επίδοση το 8,20μ., άλμα που του χάρισε και την πρωτιά.
Ο αγώνας μάλιστα ήταν υψηλότατου επιπέδου, καθώς αντιμετώπισε τους αντιπάλους που είχε και στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στίβου. Μοναδική εξαίρεση ο Πίνοκ. Ο Έλληνας κορυφαίος άλτης, δυσκολευόταν αρχικά με άλμα στα 8,04. Ο Γκέιλ από τη Τζαμάικα τον πέρασε με 8,07 στο τέταρτο άλμα του. Ο Λόουσον πήδηξε 8,05 και ο Γιούσκα επίσης 8,04.
Όλα αυτά μέχρι το τελευταίο άλμα του Μίλτου. Απ’ την τρίτη θέση, έτσι απλά βρέθηκε στην κορυφή και νίκησε τον αγώνα, κάνοντας 8,20μ.
Trending
![Η μεγαλύτερη ανακάλυψη της Ιστορίας έγινε - Αρχαιολόγοι βρήκαν το μέρος που αναστήθηκε ο Ιησούς](https://img.bbmd.gr/img/500/max/90/2024/07/26/6a0bb5b8-stolismos.jpg?t=IgYj-JhvW6KVlXtYFt5cAA)
![Καιρός: Ο καύσωνας επιστρέφει... αγριεμένος - Ποια πόλη θα «βράσει» στους 42 τις επόμενες ημέρες](https://img.bbmd.gr/img/500/max/90/2024/07/16/cbb83d03-kafsonas-sintrivani.jpg?t=u8XFNEmYjNV0CD3EVX_U0Q)
![Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: LIVE η φαντασμαγορική τελετή έναρξης - Δείτε εικόνα από το Παρίσι (video)](https://img.bbmd.gr/img/500/max/90/2024/07/26/81c87117-1722016112188-417332832-olympiakoi-agones.jpg?t=dAmvuwPDhEWGBCKqsctAJg)