Μπασκόνια – Ολυμπιακός 92-97: Συνεχίζει αήττητος με τρίτο «διπλό»

Euroleague: Ο Ολυμπιακός νίκησε (97-92) και την Μπασκόνια στη Βιτόρια κι έκανε το «4 στα 4» στη διοργάνωση.

Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν ένα τρομερό comeback στην τέταρτη περίοδο και πανηγύρισαν το τρίτο τους «διπλό» σε τέσσερις αγώνες.

Μάλιστα, αυτές οι εκτός έδρας νίκες ήρθαν κόντρα σε Μπαρτσελόνα, Ρεάλ Μαδρίτης και Μπασκόνια, σε διάστημα 15 ημερών!

Οι Βάσκοι προηγήθηκαν με 67-57 (25’), ενώ ο Ολυμπιακός μπήκε στην τελευταία περίοδο, όντας στο -9 (74-65). Η ελληνική ομάδα, όμως, μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο με ένα εντυπωσιακό σερί 14-0, για να προηγηθεί με 79-74 (33’).

Η Μπασκόνια προσπάθησε για να γυρίσει ξανά το ματς, αλλά το μομέντουμ ήταν πλέον με τον Πρωταθλητή Ελλάδας, ο οποίος έφτασε στην τέταρτη νίκη του σε ισάριθμα ματς.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπολτάζερ, Μπίσανγκ, Κοβάλσκι
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-32, 47-42, 74-65, 92-97
ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Πενιαρόγια): Χάουαρντ 11 (1), Ραϊέστε 4, Σεντεκέρσκις 15 (1), Μαρίνκοβιτς 12 (2), Τόμπσον 9 (3τρ., 10ασ.), Κότσαρ 16, Κοστέλο 6, Γκεντράιτις 7 (1), Χομς 12 (3τρ., 5ριμπ.), Κούρουκς.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 8 (8ασ.), Κάναν 5 (1), Λούντζης, Λαρεντζάκης 11 (1), Φαλ 6 (10ριμπ.), Σλούκας 20 (1τρ., 6ασ.), Βεζένκοβ 26 (4τρ., 6ριμπ.), Μπόλομποϊ 2, Πίτερς 3 (1), Μπλακ 4, ΜακΚίσικ 12 (1).

Η Ρεάλ Μαδρίτης είχε μια καλή ευκαιρία να αφήσει πίσω την ήττα από τον Ολυμπιακό και την εκμεταλλεύτηκε. Οι Μαδριλένοι επικράτησαν 72-56 του Ερυθρού Αστέρα, ο οποίος παραμένει δίχως νίκη στη διοργάνωση.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-10, 39-30, 54-44, 72-56
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ματέο): Κοζέρ 2, Αμπάλδε 6 (1), Χεζόνια, Ροντρίγκεθ 6 (1τρ., 8ασ.), Ντεκ 12 (2τρ., 8ριμπ., 5ασ.), Πουαριέ 5, Κορνελί 7 (1), Ταβάρες 10 (6ριμπ.), Γιουλ, Γιαμπουσέλε 11 (2), Μούσα 13 (1).
ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Γιοβάνοβιτς): Χόλαντ 7 (2), Βιλντόσα 10 (2), Λαζάρεβιτς 2, Μίτροβιτς 2, Λάζιτς, Μάρτιν 8, Ντόμπριτς 8 (1), Ραντούλιτσα, Ιβάνοβιτς, Μάρκοβιτς 2, Πετρούσεβ, Μπέντιλ 17 (3τρ., 5ριμπ).