Αναντολού Εφές – Ολυμπιακός 82-71: Πάλεψε αλλά δεν έφτανε

Ολυμπιακός Ευρωλιγκα

Euroleague: Ο Ολυμπιακός έδωσε τη μάχη του κόντρα στην Αναντολού Εφές, η οποία επικράτησε 82-71, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής.

Η «back-to-back» Πρωταθλήτρια Ευρώπης πανηγύρισε την έκτη νίκη της και μπήκε δυνατά στη διεκδίκηση του πλεονεκτήματος έδρας.

Η τριπλέτα Μίτσιτς, Μπομπουά και Κλάιμπερν ήταν «όλα τα λεφτά» για την Αναντολού Εφές, η οποία ανάγκασε τον Ολυμπιακό στην τέταρτη ήττα του. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό και στο πρώτο ημίχρονο τα πήγαν εξαιρετικά στην άμυνα δεχόμενοι μόλις 33 πόντους.

Το επιμέρους σκορ, μετά την ανάπαυλα, όμως, ήταν 49-30 υπέρ των γηπεδούχων, οι οποίοι σημείωσαν 30 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο. Το γεγονός ότι Σλούκας και Βεζένκοβ δεν έπιασαν τα δικά τους στάνταρ έπαιξε ρόλο, ώστε οι «ερυθρόλευκοι» να χάσουν τον έλεγχο του αγώνα. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν βρήκαν τρόπο να περιορίσουν τα ξεσπάσματα των Κλάιμπερν, Μίτσιτς και μοιραία γνώρισαν την ήττα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ράντοβιτς, Βίλιους, Περούγκα
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-18, 33-41, 52-53, 82-71
ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Μπομπουά 19 (5τρ., 6ριμπ.), Μπράιαντ 5 (1), Κλάιμπερν 24 (4τρ., 5ριμπ.), Τέιλορ 3 (1), Πλάις 5 (1), Μίτσιτς 18 (3τρ., 9ριμπ., 9ασ.), Πολονάρα 4, Ζίζιτς 4, Ντάνστον.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 5 (1τρ., 5ριμπ.), Κάναν, Λούντζης, Λαρεντζάκης 13 (3), Φαλ 12, Σλούκας 12 (2τρ., 6ριμπ., 6ασ.), Βεζένκοβ 18 (3), Παπανικολάου, Μπόλομποϊ 3, Πίτερς 3, Μπλακ, ΜακΚίσικ 5.