Σημαντική πρόκριση ο ΑΠΟΕΛ

Την πρόκριση στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ θα διεκδικήσει τον επόμενο προκριματικό γύρο ο ΑΠΟΕΛ.

Την πρόκριση στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ θα διεκδικήσει στον επόμενο προκριματικό γύρο ο ΑΠΟΕΛ, αφού χθες ξεπέρασε το εμπόδιο της Σλόβαν Μπρατισλάβας.
Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς παρά το 0-0 στη Λευκωσία, σημείωσε δύο τέρματα (γκολ των Αΐλτον και Μαντούκα) στο δεύτερο ημίχρονο στην Μπρατισλάβα και κατέκτησε πανηγυρικά την πρόκριση στην επόμενη φάση. Όλα κύλησαν ιδανικά για τους πρωταθλητές Κύπρου, οι οποίοι μετά το 0-1 στο 58' απέκτησαν αριθμητικό πλεονέκτημα και όχι μόνο προστάτευσαν το υπέρ τους αποτέλεσμα αλλά έφτασαν και σε δεύτερο γκολ στις καθυστερήσεις.
Εξάλλου η Ρέιντζερς αποκλείστηκε από τη Μάλμε, καθώς οι πρωταθλητές Σουηδίας υπερασπίστηκαν το "χρυσό" 0-1 του πρώτου αγώνα στη Γλασκώβη και χάρη στο 1-1 στο "Σουέντμπανκ Στάντιουμ" ολοκλήρωσαν την έκπληξη. Οι "προτεστάντες" είχαν προηγηθεί με τον Γέλαβιτς στο 24', αλλά παίζοντας με δέκα παίκτες από το 19' και εννέα από το 66' δεν άντεξαν στην αντίπαλη πίεση και δέχθηκαν την ισοφάριση στο 80'.