Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός: Η βαθμολογία και όλα τα highlights της αγωνιστικής (videos)

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός: Δείτε πως έχει διαμορφωθεί η βαθμολογία μετά τη νίκη των «πράσινων» στο ντέρμπι «αιωνίων» και όλα τα highlights της 24ης αγωνιστικής.

Ο Παναθηναϊκός ήταν ανώτερος του Ολυμπιακού κι έφτασε δίκαια στη νίκη μέσα στο ΣΕΦ, μολονότι αγωνίστηκε δίχως τον κορυφαίο του σκόρερ (βλ. Νέντοβιτς).

Αυτή ήταν η ένατη στη σεζόν για την ομάδα του Όντεντ Κάτας, η οποία ουσιαστικά έβαλε τέλος και στα όνειρα των «ερυθρολεύκων» για πρόκριση στα playoffs της Euroleague. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα «έπεσε» στο 11-13.

Τρομερή η Μπασκόνια έκανε εντυπωσιακό πέρασμα από τη Μαδρίτης, «διαλύοντας» 84-64 τη Ρεάλ! Οι φιλοξενούμενοι «καθάρισαν» στην τέταρτη περίοδο, όπου έκαναν επιμέρους 24-12.

Ασταμάτητη είναι η Φενέρμπαχτσε, η οποία επικράτησε 92-84 της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης κι έφτασε τις εννιά σερί νίκες, ενώ η Βιλερμπάν έκανε τρομερή ανατροπή κόντρα στην Αρμάνι Μιλάνο. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο για 30 λεπτά, αλλά στην τέταρτη περίοδο, η γαλλική ομάδα με επιμέρους σκορ 26-13 έφτασε στην επικράτηση.

Στο γερμανικό ντέρμπι, ο Ουέιντ Μπόλντγουϊν με μεγάλο τρίποντο έστειλε το ματς στην παράταση (87-87κ.α.) κι εκεί η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε 101-95 της Άλμπα Βερολίνου.

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 77-88

Φενερμπαχτσέ - Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης 92-84

Μπάγερν Μονάχου - Άλμπα Βερολίνου 101-95 (87-87κ.α.)

Βιλερμπάν - Αρμάνι Μιλάνο 78-69

Ρεάλ Μαδρίτης - Μπασκόνια 64-84