Euroleague: Η Μπασκόνια διέλυσε τη Μπαρτσελόνα - Η βαθμολογία μετά τη νίκη του Παναθηναϊκού

EPA/L. Rico, ΑΜΠΕ

Euroleague: Ο Παναθηναϊκός πήρε το ντέρμπι με την Ζαλγκίρις (73-71) στο ΟΑΚΑ, τη στιγμή που η Μπασκόνια διέσυρε τη Μπαρτσελόνα στον ισπανικό «εμφύλιο» (94-71). Νίκες για Βιλερμπάν και Μπάγερν.

Μία σημαντική και κρίσιμη νίκη πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός, το βράδυ της Τετάρτης (15/11) στο ΟΑΚΑ κόντρα στην Ζαλγκίρις για την 8η αγωνιστική της Euroleague. Οι «πράσινοι» με ηγέτες τους Ντίνο Μήτογλου και Κώστα Σλούκα, έκαμψαν την αντίσταση των Λιθουανών, έχοντας ως… όπλο την πιεστική άμυνα, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο και ανέβηκαν στο 4-4.

Από εκεί και πέρα, η Μπασκόνια πήρε τον ισπανικό «εμφύλιο» απέναντι στην Μπαρτσελόνα, έπειτα από τρομερή εμφάνιση. Το «συγκρότημα» από τη χώρα των Βάσκων πήρε… φόρα από τη νίκη του κόντρα στον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ και έκανε επίδειξη δύναμης κόντρα στους Καταλανούς.

Πρωταγωνιστές για τους νικητές ήταν οι Μάρκους Χάουαρντ και Κόντι Μίλερ-ΜακΙντάιρ, με τον πρώτο να έχει 26 πόντους και τον δεύτερο να προσθέτει άλλους 20, ενώ σημαντική ήταν και η βοήθεια του Τσίμα Μονέκε με 19 πόντους. Για τους ηττημένους, πρώτος σκόρερ ήταν ο Νίκο Λαμπροβίτολα με 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 55-29, 70-53, 94-71.

Με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, η Μπάγερν Μονάχου επέτρεψε στις νίκες, μια και επιβλήθηκε 94-85 της Παρτιζάν. Οι Γερμανοί είχαν ως κορυφαίο τον Έντουαρντς με 21 πόντους, ενώ double double έκανε ο Ντέβιν Μπούκερ με 13 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Για την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, ο Καμπόκλο σημείωσε 19 πόντους στο ντεμπούτο του και ήταν πρώτος σκόρερ, με τον Νάναλι να σημειώνει άλλους 14 και έχοντας ακόμα 8 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 25-32, 53-51, 70-63, 94-85.

Τέλος, η Βιλερμπάν ήταν η νικήτρια στο ντέρμπι των ουραγών, καθώς επικράτησε 73-68 εκτός έδρας της Άλμπα Βερολίνου. Η ομάδα του Ποτσέκο ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, όμως, στην τρίτη περίοδο οι Γερμανοί αντέδρασαν, αλλά στα τελευταία δευτερόλεπτα, η άμυνα του Λάιτι στον Μπράουν ουσιαστικά έδωσε τη νίκη στους φιλοξενούμενους.

Πρώτος σκόρερ για τους Γάλλους ήταν ο Καμπαρό με 19 πόντους, έχοντας ακόμα 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ, με τον Νάντο Ντε Κολό να προσθέτει 16 πόντους. Ο Τίμαν ήταν αυτός που ξεχώρισε για την Άλμπα με 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 13-28, 35-43,55-53, 68-73.