Champions League: Η Παρί Σεν Ζερμέν νίκησε τη Γιουβέντους με σόου Εμπαπέ – Όλα τα αποτελέσματα

Champions League
Twitter: @PSG_inside

Champions League: Η Παρί Σεν Ζερμέν ήταν η νικήτρια (2-1) στο ντέρμπι της πρεμιέρας με τη Γιουβέντους, με τον Κιλιάν Εμπαπέ να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής.

Ο Γάλλος «σταρ» σημείωσε και τα δύο τέρματα των Παριζιάνων, οι οποίοι εκμεταλλεύτηκαν το δυνατό ξεκίνημα τους.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν ιδανικά το ματς, σκόραραν μόλις στο 5ο λεπτό και στο 22’ ήταν μπροστά με 2-0. Στη συνέχεια έλεγξαν τον ρυθμό, μέχρι το 53ο λεπτό όταν η Γιουβέντους μπήκε ξανά στο ματς με τον ΜακΚένι. Από εκεί και πέρα, οι «μπιανκονέρι» πίεσαν για την ισοφάριση, έχασαν ευκαιρίες, αλλά τελικά δεν τα κατάφεραν, με την Παρί Σεν Ζερμέν να ξεκινά με νίκη την προσπάθεια κατάκτησης του τροπαίου.

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε 3-0 της Σέλτικ στη Σκωτία, σε ένα ματς που η ομάδα του Γιώργου Γιακουμάκη (ήταν βασικός) δημιούργησε πολλές ευκαιρίες. Οι Μαδριλένοι, όμως, ήταν πιο αποτελεσματικοί, αλλά έχασαν με τραυματισμό τον Καρίμ Μπενζεμά στο 30’.

Με τον Έρλινγκ Χάλαντ να σημειώνει δύο τέρματα, η Μάντσεστερ Σίτι πέρασε με το εντυπωσιακό 4-0 από την έδρα της Σεβίλλης, ενώ «τεσσάρα» (4-1) πέτυχε κι η Σαχτάρ στην έδρα της Λειψίας. Πρωταγωνιστής της ουκρανικής ομάδας ήταν Μάριαν Σβεντ, ο οποίος πέτυχε δύο τέρματα.

Με το «δεξί» ξεκίνησε κι η Μπενφίκα του Οδυσσέα Βλαχοδήμου, επικρατώντας 2-0 της Μακάμπι Χάιφα. Απόλυτη ισορροπία στην Αυστρία, με τη Σάλτσμπουργκ και τη Μίλαν να παίρνουν από έναν βαθμό, μετά το μεταξύ τους 1-1.

Η Ντιναμό Ζάγκρεμπ σόκαρε την Τσέλσι, εύκολα η Ντόρτμουντ

Έκπληξη με το «καλημέρα» στη φάση των ομίλων, με την Ντιναμό Ζάγκρεμπ να κερδίζει 1-0 την Τσέλσι στην πρεμιέρα του 1ου ομίλου.

Η ομάδα της Κροατίας πήρε σπουδαίο «τρίποντο», έχοντας ήρωα τον Μίσλαβ Όρσιτς, ο οποίος σημείωσε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης.

Η Ντιναμό Ζάγκρεμπ ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, εκμεταλλευόμενη το γεγονός ότι η Τσέλσι την υποτίμησε, κάτι που τελικά πλήρωσε. Για τους «μπλε» έκανε ντεμπούτο ο Πιέρ Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ.

Στο Ντόρτμουντ, η Μπορούσια μετέτρεψε σε παράσταση για έναν ρόλο το ματς με την Κοπεγχάγη του Ζέκα, επικρατώντας άνετα με 3-0. Ο διεθνής μέσος είχε μια πολύ καλή ευκαιρία στο 1ο λεπτό, με την μπάλα να «αγγίζει» το δοκάρι, μετά από σουτ του. Από εκεί και πέρα, όμως, η ομάδα της Βεστφαλίας κυριάρχησε στο ματς.

Η 1η αγωνιστική του Champions League

ΤΡΙΤΗ (6/9)

5ος όμιλος

• Ντιναμό Ζάγκρεμπ (Κροατία) - Τσέλσι (Αγγλία) 1-0 (13΄ Όρσιτς)
  • Σάλτσμπουργκ (Αυστρία) - Μίλαν (Ιταλία) 1-1 (28' Οκαφόρ - 40' Σαλεμάκερς)

6ος όμιλος

• Σέλτικ (Σκωτία) - Ρεάλ Μαδρίτης (Ισπανία) 0-3 (56' Βινίσιους, 60' Μόντριτς, 77' Αζάρ)
  • Λειψία (Γερμανία) - Σαχτάρ (Ουκρανία) 1-4 (57' Σιμακάν - 16', 59' Σβεντ, 76' Μούντρικ, 85' Τραορέ)

7ος όμιλος

• Μπορούσια Ντόρτμουντ (Γερμανία) - Κοπεγχάγη (Δανία) 3-0 (35' Ρόις, 42' Γκερέιρο, 83' Μπέλινγχαμ)
  • Σεβίλλη (Ισπανία) - Μάντσεστερ Σίτι (Αγγλία) 0-4 (20', 67' Χάλαντ, 58' Φόντεν, 90'+2 Ρούμπεν Ντίας)

8ος όμιλος

• Παρί Σεν Ζερμέν (Γαλλία) - Γιουβέντους (Ιταλία) 2-1 (6', 22' Εμπαπέ - 53' ΜακΚένι)
  • Μπενφίκα (Πορτογαλία) - Μακάμπι Χάιφα (Ισραήλ) 2-0 (50' Ράφα Σίλβα, 54' Γκριμάλντο)