Κύπελλο Ελλάδας: Με το… ένα πόδι στους «8» ο Παναθηναϊκός

Κυπελλο Ελλάδας

Κύπελλο Ελλάδας: Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 3-0 του Βόλου κι έκανε καθοριστικό βήμα πρόκρισης στα προημιτελικά.

Οι «πράσινοι», ουσιαστικά, συνέχισαν από εκεί που είχαν μείνει πριν από τη διακοπή για το Μουντιάλ.

Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα κόντρα στους φιλοξενούμενους που παρατάχθηκαν και πάλι με στόχο να παίξουν μπάλα. Αυτό επέτρεψε στους παίκτες του Γιοβάνοβιτς να δημιουργούν ευκαιρίες, αλλά ο Κότνικ κράτησε όρθια την ομάδα του, μέχρι τις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

Στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι άνοιξα το σκορ, με τον Σπόραρ. Από εκεί και πέρα, ο Παναθηναϊκός απέκτησε και αποτελεσματικότητα στο παιχνίδι του και με τους άλλους δύο Σλοβένους του (βλ. Τσέριν, Βέρμπιτς) να βρίσκουν δίχτυα πήρε νίκη «μισή» πρόκριση.

Τα γκολ: 45+3' Σπόραρ, 54' Τσέριν, 59' Βέρμπιτς
Διαιτητής: Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας)
Κίτρινες: Βέρμπιτς, Τσέριν – Ντέλετιτς, Μπαριέντος, Τάχατος.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Λοντίγκιν, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ (84’ Σάντσες), Ρουμπέν (65’ Κουρμπέλης), Τσέριν, Παλάσιος (84’ Κυριόπουλος), Μπερνάρ, Βέρμπιτς (69’ Σαβιέρ), Σπόραρ (65’ Ιωαννίδης).
ΒΟΛΟΣ (Κώστας Μπράτσος): Κότνικ, Άλχο, Σιέλης, Εσκοβάλ, Ουές (73’ Τάχατος), Μεθκίδα (66’ Ματίγια), Μπαριέντος (73’ Μεταξάς), Πίρινεν, Νοκέρ (66’ Φερναντέζ), Ντέλετιτς, Οζέγκοβιτς (79’ Κούτσιας)