Νικ Κύργιος: Συνεχίζει ακάθεκτός! Στα προημιτελικά του Wimbledon μετά από 8 χρόνια!

Νικ Κύργιος

Νικ Κύργιος: Την ώρα που τα «ακούει» για τη συμπεριφορά του στον αγώνα με τον Στέφανο Τσιτσιπά, ο Ελληνοαυστραλός συνεχίζει τις εξαιρετικές εμφανίσεις στο Wimbledon.

O Κύργιος νίκησε με 3-2 σετ (4-6, 6-4, 7-6(2), 3-6, 6-2) του Μπράντον Νακασίμα και προκρίθηκε για πρώτη φορά στα προημιτελικά του βρετανικού Grand Slam, μετά από οκτώ χρόνια!

Επίσης, είναι η πρώτη παρουσία σε φάση των «8» ενός major τουρνουά, μετά από εκείνη στο Australian Open το 2015, ενώ αυτή είναι συνολικά η τρίτη συμμετοχή του!

Μολονότι διαμαρτυρήθηκε πολλές φορές για ενοχλήσεις στον δεξιό ώμο του και κάλεσε δύο ιατρικά τάιμ άουτ, ο 26χρονος τενίστας έκανε 35 άσους και λύγισε τον Αμερικανό μετά από 3 ώρες και 11 λεπτά!

Αντίπαλος του Κύργιου στα προημιτελικά του Wimbledon θα είναι ο Κριστιάν Γκαρίν, ο οποίος πραγματοποίησε μια άκρως εντυπωσιακή ανατροπή κόντρα στον Άλεξ Ντε Μινόρ. Ο Χιλιανός βρέθηκε πίσω με 0-2, αλλά τελικά έφερε τούμπα το ματς και πήρε την πρόκριση μετά από 4 ώρες και 34 λεπτά.