Στέφανος Τσιτσιπάς: Έμαθε τον πρώτο του αντίπαλο στο Barcelona Open

Στέφανος Τσιτσιπάς

Στέφανος Τσιτσιπάς: Ο Πέδρο Κατσίν θα είναι ο πρώτος αντίπαλος του Έλληνα πρωταθλητή στο Barcelona Open.

Ο 29χρονος Αργεντινός επικράτησε 2-0 σετ του Γκις Μπόουβερ και θα βρεθεί για πρώτη φορά στην καριέρα του αντιμέτωπος με τον Στέφανο Τσιτσιπά.

Ο Κατσίν είναι Νο69 στον κόσμο κι η καλύτερη θέση, στην οποία έχει βρεθεί είναι η 54η. Τη φετινή χρονιά μετράει 3 νίκες κι 11 ήττες. Όπως γίνεται εύκολα αντιληπτό, ο Τσιτσιπάς είναι το μεγάλο φαβορί για τη νίκη και τα πάντα θα κριθούν από το σε τι κατάσταση θα βρίσκεται.

Όσον αφορά στην αναμέτρηση με τον Μπρόουβερ, ο Κατσίν έκανε καθοριστικό break στο πρώτο σετ, προηγήθηκε με 3-1 για να φτάσει στο 1-0 (6-3), κάνοντας σωστή διαχείριση. Στο δεύτερο σετ, ο Αργεντινός με το τρίτο του break προηγήθηκε 6-5, για να κλείσει στο σερβίς του το ματς, έπειτα από μία ώρα και 18 λεπτά.