Euroleague: Στη Ρεάλ το «θρίλερ» με την Μπαρτσελόνα, πρώτη νίκη για Άλμπα - Η βαθμολογία

Συναρπαστικά παιχνίδια από κάθε άποψη είχε η πρώτη μέρα της 5ης αγωνιστικής της Euroleague

Στα χέρια της Ρεάλ κατέληξε το ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής της EuroLegue με την Μπαρτσελόνα. Οι απίθανοι Μαδριλένοι επικράτησαν με 65-64 και έκαναν το 3/3 απέναντι στους Μπλαγκουράνα για φέτος, αφού προηγουμένως τους είχαν κερδίσει τόσο στο Super Copa, όσο και στην Liga Endesa.

Η ομάδα του Τσους Ματέο αν και βρέθηκε στο -14 (16-30 στο 14'), γύρισε τον διακόπτη και με κυριαρχική εμφάνιση σε άμυνα και επίθεση κράτησαν τους φιλοξενούμενους στους 11 πόντους σε δεύτερη και τρίτη περίοδο, αντίστοιχα, ξεφεύγοντας στο 30' με +10 (51-41).

Η Ρεάλ έδειξε στο 33' να καθαρίζει τον αγώνα (57-43), αλλά δέχθηκε ένα επιμέρους σκορ 1-11 από την Μπαρτσελόνα, ενώ στη συνέχεια ο Σατοράνσκι έφερε το ματς στα ίσα (59-59 στα 48'' για τη λήξη). Ο Τσέχος όμως εξελίχθηκε σε μοιραίο, καθώς στα 9'' και ενώ είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει και πάλι, μετά το φάουλ του Ντεκ, μέτρησε 1/2 βολές με το προβάδισμα να μένει στα χέρια της Ρεάλ (62-60). Ο Καμπάτσο διαμόρφωσε από την ίδια θέση το 63-60, με τον Σατοράνσκι να είναι και πάλι άστοχος σε προσπάθεια του από τη γραμμή της φιλανθρωπίας και τον Χεζόνια να «κλειδώνει» τη νίκη της Ρεάλ με 2/2 βολές (65-61).

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Γκάμπριελ Ντεκ με 20 πόντους, ενώ από την Μπαρτσελόνα πάλεψαν οι Γουίλι Ερναγκόμεθ (13π.) και Γιαν Βέσελι (12π., 10ρ.).

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 28-30, 51-41, 65-64

Μονακό - Μακάμπι Τελ Αβίβ 107-79

Στο Πριγκιπάτο, η Μονακό διέλυσε με 107-79 τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 3-2 και υποχρεώνοντας τους Ισραηλινούς στη δεύτερη ήττα τους.

Με 12/22 τρίποντα, έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και τον Μάικ Τζέιμς να... οργιάζει (24π., 4/7τρ.), η Μονακό δεν αγχώθηκε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης, την οποία μετέτρεψε από το ημίχρονο σε... περίπατο.

Τα δεκάλεπτα: 28-23, 52-38, 85-57, 107-79

Άλμπα Βερολίνου - Αρμάνι Μιλάνο 85-82

Η Άλμπα έκαμψε την αντίσταση της Αρμάνι Μιλάνο στο Βερολίνο και έκανε «σεφτέ» στις νίκες στην εφετινή Euroleague. Οι Γερμανοί επικράτησαν με 85-82 των Ιταλών, για την 5η αγωνιστική, υποχρεώνοντας τους φιλοξενούμενους στη δεύτερη διαδοχική ήττα τους και τρίτη στο σύνολο.

Η Αρμάνι έδειξε να «καθαρίζει» το ματς στο δεύτερο ημίχρονο, όταν στα μισά της τρίτης περιόδου εξασφάλισε μία διψήφια διαφορά (45-55), στη οποία χάρισε τη μέγιστη τιμή της στο 32' (+12 (59-71). Ωστόσο, η Άλμπα βρήκε ρυθμό από τα 6,75μ., δεν λάθεψε όσες φορές βρέθηκε στη γραμμή των ελευθέρων βολών και με αντεπίθεση διαρκείας πέτυχε την ανατροπή στα 24'' για τη λήξη (84-82).

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Γιοχάνες Τίμαν με 22 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ η μεγάλη εμφάνιση του Νίκολα Μίροτιτς με 30 πόντους και 12 ριμπάουντ, όπως και αυτή του Σαβόν Σιλντς με 25 πόντους, δεν ήταν αρκετές για ένα «διπλό» της Αρμάνι.

Τα δεκάλεπτα: 12-18, 35-37, 57-61, 85-82