Euroleague, Μπασκόνια - Παναθηναϊκός AKTOR 75-73: Έχασε δικό του παιχνίδι!

Μπασκόνια - Παναθηναϊκός Euroleague

EuroleagueΟ Παναθηναϊκός AKTOR απώλεσε διαφορά 17 πόντων κι ηττήθηκε 75-73 από την Μπασκόνια, για τη 18η αγωνιστική.

Η «κατάρα» της Ισπανίας έκανε και πάλι την εμφάνιση της, με το «τριφύλλι» να γνωρίζει τη 18η συνεχόμενη ήττα του στην ιβηρική χώρα.

Οι παίκτες του Αταμάν βρέθηκαν ακόμα και στο +17 (48-31) στην τρίτη περίοδο και κρατούσαν τη νίκη στα χέρια τους. Στο τέλος, όμως, έγιναν όλα λάθος, με τους «πράσινους» να παίζουν με τη «φωτιά» και τελικά να… καίγονται!

Ο Κόντι Μίλερ – ΜακΙντάιρ με καλάθι 0.9’’ για το φινάλε, έδωσε τη νίκη στην Μπασκόνια, η οποία είχε σε εξαιρετικό βράδυ τον Τσίμα Μονέκε. O 28χρονος φόργουορντ έβαλε τους 14 από τους 20 πόντους του στην τελευταία περίοδο κι ήταν αυτός που επέτρεψε στους γηπεδούχους να… επιστρέψουν στο ματς και με καθοριστικό τρίποντο έκανε το 73-73.

Από την άλλη, κορυφαίος ήταν ο Κέντρικ Ναν, ο οποίος σε πολλές περιπτώσεις έμοιαζε μόνος του, αλλά στα τελευταία κρίσιμα δευτερόλεπτα είχε κακές επιλογές. Ο Ντίνος Μήτογλου δεν βρήκε «καθαρό» σουτ στην τελευταία επίθεση κι ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα, μετά από τέσσερις συνεχόμενες νίκες.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πατέρνικο, Πάντερ, Τεπενιέρ
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-12, 26-37, 50-53, 75-73
ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Ιβάνοβιτς): Χάουαρντ 9 (2), Ραϊέστε, Τσιόζα 2, Σεντεκέρσκις 10 (6ριμπ.), Μαρίνκοβιτς 8 (2), Μίλερ-ΜακΙντάιρ 10, Ντίεθ 3 (1), Ρογκαβόπουλος, Ντιόπ 2, Κότσαρ, Κοστέλο 11 (1), Μονέκε 20 (2τρ., 13ριμπ.).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR (Αταμάν): Βιλντόσα 1, Μπαλτσερόφσκι 1, Σλούκας 11 (3), Γκραντ 9 (3τρ., 5ασ.), Ναν 25 (3τρ., 6ριμπ.), Λεσόρ 1, Αντετοκούνμπο 7, Γκριγκόνις 11 (6ριμπ.), Ερνανγκόμεθ, Μήτογλου 7 (6ριμπ.).