La Liga: Ισοφάρισε τον Πελέ ο Μέσι – «Γκέλαρε» η Μπαρτσελόνα! (videos)

Ισπανία: Ο Λιονέλ Μέσι έγραψε άλλη μια «χρυσή» σελίδα στη σπουδαία καριέρα του, αλλά η Μπαρτσελόνα δεν μπόρεσε να νικήσει τη Βαλένθια στο «Καμπ Νου».

Οι «μπλαουγκράνα» «πέταξαν» άλλους δύο βαθμούς στην προσπάθεια που κάνουν να πλησιάσουν την κορυφή, καθώς έμειναν στο 2-2 με τις «νυχτερίδες». Η Μπάρτσα έμεινε στο -8 από την πρωτοπόρο Ατλέτικο Μαδρίτης, η οποία νωρίτερα νίκησε 3-1 την Έλτσε.

Όσον αφορά στον Μέσι, με το γκολ που πέτυχε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου έφτασε τα 643 με τη φανέλα των Καταλανών, ισοφαρίζοντας έτσι το ρεκόρ του Πελέ για τα περισσότερα τέρματα με έναν σύλλογο.

Ο θρυλικός Βραζιλιάνος άσος πέτυχε τον ίδιο αριθμό τερμάτων σε 757 αγώνες με τα χρώματα της Σάντος, ενώ ο Μέσι χρειάστηκε εννέα παιχνίδια λιγότερα (748) για να φτάσει σε αυτή την ιστορική επίδοση.