LaLiga: Όλα τα γκολ στην Ισπανία - Στην παράταση η Μπαρτσελόνα (videos+photos)

Twitter: @Atleti

LaLiga: Δείτε όλα τα γκολ των αγώνων της 19ης αγωνιστικής στην Ισπανία - Έπαιξε με τη «φωτιά» αλλά δεν την... πάτησε η Μπαρτσελόνα στο Copa del Rey

Η Ατλέτικο Μαδρίτης μετά από μεγάλη μάχη πέρασε κι από την έδρα της Έιμπαρ, κάνοντας ακόμα ένα βήμα προς τον τίτλο. Η ομάδα του Τσόλο Σιμέόνε νίκησε 2-1 και αύξησε τη διαφορά της από τη δεύτερη Ρεάλ Μαδρίτης στους 7 βαθμούς.

Οι «ροχιμπλάνκος» βρέθηκαν πίσω στο σκορ μόλις στο 12ο λεπτό, μετά την εύστοχη εκτέλεσε πέναλτι του τερματοφύλακα των γηπεδούχων, Μάρκο Ντμίτσοβιτς, ο οποίος έγινε ο πρώτος που σημείωσε γκολ σε αγώνα της LaLiga, μετά τον Νάτσο Γκονζάλες της Λας Πάλμας το 2002 (σε αγώνα κόντρα στην Αθλέτικ Μπιλμπάο).

Ο Λουίς Σουάρες, όμως, δεν είχε διάθεση για... αστεία και με ένα προσωπικό γκολ στο 40' και μία εύστοχη εκτέλεση πέναλτι (το κέρδισε ο ίδιος) στο 89', χάρισε τη 14η εφετινή νίκη της Ατλέτικο στο πρωτάθλημα, δίνοντάς της από νωρίς αέρα... τίτλου.

Βαλένθια και Οσασούνα ήρθαν ισόπαλες στο «Μεστάγια» με το τελικό 1-1 να μην αφήνει ικανοποιημένες τις δύο ομάδες.

Οι «νυχτερίδες» έχασαν την ευκαιρία να πάρουν μια νίκη που θα τους απομάκρυνε από την επικίνδυνη ζώνη, από την οποία απέχουν μόλις τρεις βαθμούς. Στις θέσεις που οδηγούν στο δεύτερη κατηγορία παρέμεινε η ομάδα Παμπλόνα, η οποία σκόραρε δύο φορές, αλλά το ένα ήταν αυτογκόλ.

Η Οσασούνα έμεινε για 13ο ματς χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα, καθώς έχει να «γευτεί» την χαρά ενός «τρίποντου» εδώ και περίπου τρεις μήνες και συγκεκριμένα από τις 24 Οκτωβρίου και το εντός έδρας 1-0 επί της Αθλέτικ Μπιλμπάο.

Εικόνες από τα ματς

Βαλένθια-Οσασούνα 1-1 (69΄αυτ. Γκαρθία - 42΄ Καλέρι)

Εϊμπαρ-Ατλέτικο Μαδρίτης 1-2 (12΄ πέν. Ντμίτροβιτς - 40΄, 89΄ πέν. Σουάρες)

Τα αποτελέσματα της Τετάρτης (20/1)

Χετάφε - Ουέσκα 1-0 (66΄ Αραμπάρι)

Μπέτις - Θέλτα 2-1 (25΄, 44΄ Κανάλες - 15΄ Μίνα)

Βιγιαρεάλ - Γρανάδα 2-2 (29' Πένια, 65' πεν. Γκόμεθ - 21' Σολδάδο, 75' Κένεντι)

Τα αποτελέσματα της Τρίτης (19/1)

Κάντιθ-Λεβάντε 2-2 (4΄ Περέα, 28΄ Καλα - 8΄, 11΄ Ρόζερ)

Βαγιαδολίδ-Έλτσε 2-2 (71΄ Μίτσελ, 89΄ Φερνάντεθ - 9΄,43΄ Χοσάν)

Αλαβές-Σεβίλλη 1-2 (12' Μέντες - 3' Εν Νεσίρι, 30' Σούσο)

Νωρίτερα στη σεζόν

Ρεάλ Μαδρίτης-Αθλέτικ Μπιλμπάο 3-1 (45΄+1 Κρόος, 74΄,90΄+2 Μπενζεμά - 52΄ Κάπα)

Μπαρτσελόνα-Σοσιεδάδ 2-1 (31΄ Ζόρντι Άλμπα, 43΄ Ντε Γιονγκ - 27΄ Γουίλιαν Χοσέ)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 19 αγώνες): Ατλέτικο Μαδρίτης 44 (17αγ.), Ρεάλ Μαδρίτης 37 (18αγ.), Μπαρτσελόνα 34 (18αγ.), Βιγιαρεάλ 33 , Σεβίλλη 33 (18αγ.), Σοσιεδάδ 30, Γρανάδα 28, Μπέτις 26, Κάντιθ 24, Θέλτα 23, Χετάφε 23 (18αγ.), Λεβάντε 22 (18αγ.), Αθλέτικ Μπιλμπάο 21 (18αγ.), Βαλένθια 20, Εϊμπαρ 19, Βαγιαδολίδ 19, Αλαβές 18, Έλτσε 17 (17αγ.), Οσασούνα 16, Ουέσκα 12

Copa del Rey: Στην παράταση η Μπαρτσελόνα, δύσκολα κι η Μπιλμπάο

Μετά το «κάζο» της Ρεάλ Μαδρίτης με τον αποκλεισμό της από την Αλκογιάνο, λίγο έλειψε να την πάθει κι η Μπαρτσελόνα στο Copa del Rey. Οι «μπλαουγκράνα» έπαιξαν με τη «φωτιά», αλλά τελικά λύγισαν στην παράταση 2-0 την Κορνεγιά (ομάδα τρίτης κατηγορίας).

Οι Καταλανοί που έπαιξαν με πολλές «ρεζέρβες» κατάφεραν να κάνουν τα εύκολα δύσκολα, καθώς έχασαν δύο πέναλτι στην κανονική διάρκεια! Ένα με τον Πιάνιτς στο 39' κι άλλο ένα με τον Ντεμπελέ στο 80'. Πρωταγωνιστής και στις δύο εκτελέσεις, ο 21χρονος γκολκίπερ της Κορνέγια, Ραμόν Χουάν Ραμίρες, ο οποίος έπιασε αμφότερα.

Στο δεύτερο λεπτό της παράτασης ο Ντεμπελέ πήρε το... αίμα του πίσω, κάνοντας το 1-0. Στο 118' οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες μετά από αποβολή του Εστέγες με δεύτερη κίτρινη και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων της παράτασης, ο Μπρέιθγουεϊτ διαμόρφωσε το αποτέλεσμα.

Νωρίτερα, η κάτοχος του ισπανικού Super Cup, Αθλέτικ Μπιλμπάο πέρασε αντίστοιχα δύσκολες στιγμές κόντρα στην Ίμπιθα, την οποία νίκησε 2-1, με γκολ του Νούνιεθ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 12', αλλά στο 52' ισοφάρισε για την Αθλέτικ ο Ραούλ Γκαρθία.