Κύπελλο Ελλάδας: Την… πάτησε ο Ολυμπιακός, γλίτωσε ο ΠΑΟΚ, «καθάρισε» η ΑΕΚ - Τα highlights των «16»

Κύπελλο Ελλάδας

Κύπελλο Ελλάδας: Δείτε όλα τα highlights και τις δηλώσεις από τους αγώνες της φάσης των «16» του θεσμού

Αυτό που δεν κατάφεραν η ΑΕΚ, ο ΠΑΟΚ κι υπόλοιπες ομάδες της Super League το έκανε ο εκπληκτικός Λεβαδειακός!

Η ομάδα της Λιβαδειάς έκανε τη μεγάλη έκπληξη, καθώς νίκησε 3-2 τον Ολυμπιακό, αναγκάζοντας τον στην πρώτη, εντός συνόρων, ήττα του! Ο Πέδρο Μαρτίνς σίγουρα έχει πολλά παράπονα από τις ρεζέρβες του, οι οποίες πήραν την ευκαιρία, αλλά απογοήτευσαν με την εικόνα που έδειξαν. Ο Ρούμπεν Σεμέδο επέστρεψε μετά από 113 ημέρες στις υποχρεώσεις των «ερυθρόλευκων» και σκόραρε…

Η ΑΕΚ, ανέβασε «στροφές» στο δεύτερο ημίχρονο, επικράτησε 4-0 της Κηφισιάς στο ΟΑΚΑ κι ουσιαστικά «καθάρισε» την πρόκριση για τα προημιτελικά από το πρώτο ματς. Η «Ένωση», η οποία αγωνίστηκε με πολλές αλλαγές, φόρτσαρε μετά την ανάπαυλα και σημείωσε όλα της τα τέρματα από το 52ο λεπτό κι έπειτα.

Ο Κούρτιτς με εκπληκτική απευθείας εκτέλεση φάουλ γλίτωσε τον ΠΑΟΚ από την τρίτη του ήττα στα τέσσερα τελευταία ματς σε όλες τις διοργανώσεις. Ο Σλοβένος έκανε το τελικό 1-1 στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων στη Λάρισα κόντρα στην άκρως ανταγωνιστική ΑΕΛ, η οποία έφτασε μια… ανάσα από τη νίκη. Την ίδια ώρα που ο «Δικέφαλος του Βορρά» έμεινε για τέταρτο σερί ματς μακριά της (0-2-2). Μετά το τέλος του ματς υπήρχαν αρκετά νεύρα, αλλά με την παρέμβαση των ψυχραιμότερων η κατάσταση δεν ξέφυγε.

Ο Παναθηναϊκός νίκησε 2-1 τον Βόλο κι η πρόκριση στα προημιτελικά θα κριθεί στον επαναληπτικό. Οι «πράσινοι», με τον Μακέντα να βρίσκει δίχτυα για τρίτο σερί ματς, προηγήθηκαν 2-0, αλλά δεν μπόρεσαν να κρατήσουν το «μηδέν» στην άμυνα. Ο Φερνάντες πέτυχε ένα πολύ όμορφο γκολ και κράτησε «ζωντανή» την ομάδα του στη μάχη της πρόκρισης στους «8». Πριν από τη σέντρα στη Λεωφόρο, η ΠΑΕ Παναθηναϊκός βράβευσε τον Κώστα Γκελαούζο.

Με γκολάρα του Ιτούρμπε στις καθυστερήσεις, ο Άρης έκανε βήμα πρόκρισης, καθώς επικράτησε του ΟΦΗ με 3-1. Οι «κίτρινοι» με… φόρα από την Τούμπα προηγήθηκαν 2-0 στο πρώτο μέρος με δύο πέναλτι, αλλά η ομάδα της Κρήτης μείωσε μετά την ανάπαυλα. Το πρώτο τέρμα του Αργεντινού στην Ελλάδα έδωσε ξεκάθαρο προβάδισμα στην ομάδα της Θεσσαλονίκης.

Καθοριστικό βήμα πρόκρισης για τα προημιτελικά έκανε ο Παναιτωλικός, ο οποίος νίκησε 1-0 τη Νίκη Βόλου στο Πανθεσσαλικό. Οι γηπεδούχοι έδειξαν άκρως ανταγωνιστικό πρόσωπο κι απείλησαν την ομάδα του Αγρινίου, η οποία, όμως, βρήκε τον τρόπο να αποδράσει με το «διπλό».

ΑΕΛ - ΠΑΟΚ 1-1 (64' Ταχάρ - 90'+5' Κούρτιτς)

ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Μιχαήλ Ζιώγας (ΑΕΛ)

Ραζβάν Λουτσέσκου (ΠΑΟΚ)

ΑΕΚ - ΚΗΦΙΣΙΑ 4-0 (52' Ανσαριφάρντ, 57' Σβάρνας, 70' Τάνκοβιτς, 73' Χατζισαφί)

ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Αργύρης Γιαννίκης (ΑΕΚ)

Νίκος Κούστας (Κηφισιά)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΒΟΛΟΣ ΝΠΣ 2-1 (25' Μακέντα, 51' Αλεξανδρόπουλος - 56' Φερνάντες)

ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Ιβάν Γιοβάνοβιτς (Παναθηναϊκός)

Γκιγιέρμο Αμπασκάλ (Βόλος)

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 3-2 (3' Πολέτο, 6' Παναγιώτου, 61' Δούμτσιος - 26' Σεμέδο, 63' Ρόνι Λόπες)

ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Γιάννης Ταουσιάνης (Λεβαδειακός)

Πέδρο Μαρτίνς (Ολυμπιακός)

ΑΡΗΣ - ΟΦΗ 3-1 (16' πεν. Γκάμα, 45'+4' πεν. Καμαρά, 90'+3' Ιτούρμπε - 56' Καστάνιος)