Για την κούπα και το CL, Ρέιντζερς και Άιντραχτ - Τα γκολ σε Europa League, Europa Conference League

Europa League
AP Images

Europa League - Europa Conference League: Δείτε τα highlights από τις αναμετρήσεις της ημιτελική φάσης στις δύο διοργανώσεις.

Η Ρέιντζερς κι η Άιντραχτ Φρανκφούρτης θα συνθέσουν το ζευγάρι του τελικού στο Europa League, διεκδικώντας το τρόπαιο, αλλά και μια θέση στους ομίλους του Champions League της ερχόμενης σεζόν.

Η ομάδα της Σκωτίας, πριν από εννιά χρόνια, βρισκόταν στην τέταρτη κατηγορία, ωστόσο πλέον ετοιμάζεται να διεκδικήσει το δεύτερο ευρωπαϊκό τρόπαιο της ιστορίας της, μετά το Κύπελλο Κυπελλούχων του 1972.

Οι παίκτες του Τζιοβάνι φαν Μπρόνκχορστ επικράτησαν 3-1 της Λειψίας στο «Άιμπροξ» κι ανέτρεψαν την ήττα με 1-0 στο πρώτο ματς. Το τέρμα του Λούντραμ στο 81ο λεπτό έκανε τη διαφορά για τους γηπεδούχους κι απέτρεψε την παράταση.

Αντίπαλος της Ρέιντζερς στον τελικό της Σεβίλλης θα είναι η Άιντραχτ Φρανκφούρτης, η οποία νίκησε (1-0) και στο δεύτερο ματς της Γουέστ Χαμ. Η γερμανική ομάδα έφτασε αήττητη ως τον τελικό (εφτά νίκες και πέντε ισοπαλίες), όπου θα διεκδικήσει το δεύτερο ευρωπαϊκό τρόπαιο της, μετά το Κύπελλο UEFA του 1980.

Για τον πρώτο τίτλο μετά από 14 χρόνια η Ρόμα!

Ο Ζοσέ Μουρίνιο έκανε και πάλι το θαύμα του, καθώς οδήγησε τη Ρόμα στον πρώτο ευρωπαϊκό τελικό της ιστορίας της. Η ιταλική ομάδα νίκησε 1-0 τη Λέστερ και σε συνδυασμό με το 1-1 στην Αγγλία πήρε την πρόκριση για τα Τίρανα, όπου θα διεκδικήσει τον πρώτο τίτλο, μετά από 14 χρόνια «ξηρασίας». Τελευταία επιτυχία ήταν το Coppa Italia του 2008.

Η άλλη φιναλίστ του τελικού είναι η Φέγενορντ, η οποία έμεινε όρθια στο «Βελοντρόμ» και με το 0-0 πήρε την πρόκριση, καθώς είχε κερδίσει 3-2 στην Ολλανδία. Η ομάδα του Ρότερνταμ, η οποία έχει κατακτήσει δύο φορές το Κύπελλο UEFA, θα κυνηγήσει το τέταρτο ευρωπαϊκό τρόπαιο.

ΤΑ HIGHLIGHTS ΤΟΥ EUROPA LEAGUE

ΟΙ ΠΡΩΤΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

Πέμπτη (28/4)

Γουέστ Χαμ - Αϊντραχτ Φρανκφούρτης 1-2 (21' Αντόνιο - 1' Κνάουφ, 54' Καμαντά)

Λειψία - Ρέιντζερς 1-0 (85' Ανχελίνιο)

ΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΡΕΒΑΝΣ

Πέμπτη (5/5)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης - Γουέστ Χαμ 1-0 (26΄ Μπορέ)

Ρέιντζερς - Λειψία 3-1 (19' Ταβερνιέ, 24' Καμαρά, 81' Λούντστραμ - 71' Ενκουκού)

ΤΕΛΙΚΟΣ

Τετάρτη (18/5)

Στο «Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν» της Σεβίλλης

ΡΕΪΝΤΖΕΡΣ - ΑΪΝΤΡΑΧΤ ΦΡΑΝΚΦΟΥΡΤΗΣ

ΤΑ HIGHLIGHTS ΤΟΥ EUROPA CONFERENCE LEAGUE

Λέστερ - Ρόμα 1-1 (67' Λούκμαν - 15' Πελεγκρίνι)

Φέγενορντ - Μαρσέιγ 3-2 (18', 46' Ντέσερς, 20' Σινιστέρα - 28' Ντιένγκ, 40' Ζέρσον)

Ρόμα - Λέστερ 1-0 (11' Έιμπραχαμ)

Μαρσέιγ - Φέγενορντ 0-0