Super League: «Τεσσάρα» και μαγική ατμόσφαιρα στο πρώτο ματς της ΑΕΚ στην «OPAP Arena»

Super League

Super League: Η ΑΕΚ πήρε ώθηση από την εκπληκτική ατμόσφαιρα κι επικράτησε 4-1 του Ιωνικού, στο πρώτο παιχνίδι της στην «OPAP Arena».

Ο κόσμος της, μετά τα εγκαίνια, δημιούργησε μοναδική ατμόσφαιρα και στο πρώτο ιστορικό ματς, με την «OPAP Arena» να παίρνει «φωτιά» πριν τη σέντρα.

Μάλιστα, τα βεγγαλικά και τα καπνογόνα οδήγησαν στην καθυστερημένη έναρξη του αγώνα κατά 21 λεπτά, καθώς δεν υπήρχε ορατότητα.

Η ΑΕΚ χρειάστηκε μόλις 6 λεπτά για να πετύχει το πρώτο της τέρμα στο νέο της «σπίτι», με τον Μιγιάτ Γκατσίνοβιτς να γράφει ιστορία με ένα γκολ «ζωγραφιά». Μάλιστα, Σέρβος, ο οποίος έκανε και το 4-0, αναδείχθηκε MVP της ιστορικής αναμέτρησης.

Οι «κιτρινόμαυροι» ήταν «καταιγιστικοί» με τους Γκαρσία κι Αραούχο να χρίζονται κι αυτοί σκόρερ, ενώ ο Ελευθεριάδης πέτυχε το γκολ της τιμής για τον Ιωνικό, ο οποίος είχε ρόλο… καλεσμένου στο πάρτι της ΑΕΚ.

Στα αξιοσημείωτα, φυσικά, κι η επιστροφή του Κώστα Γαλανόπουλου, ο οποίος μπήκε ως αλλαγή στο 82’ και γνώρισε την αποθέωση.

ΑΕΚ - Ιωνικός 4-1slgr.gr

Διαιτητής: Φωτιάς (Πέλλας)
Κίτρινες: Ιωαννίδης
ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Ρότα, Μουκουντί, Βίντα, Μοχαμαντί, Γκατσίνοβιτς (82΄ Γαλανόπουλος), Σιμάνσκι, Πινέδα (70΄ Μάνταλος), Ελίασον (70΄ Άμραμπατ), Γκαρσία (70΄ Τσούμπερ), Αραούχο (88΄ Κοσίδης).
ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Μύγας, Ρομαό, Τσιριγώτης (87΄ Σάκιτς), Αντούνες (67΄ Μίλο), Κάνιας, Τσίμπσαχ (46΄ Φατιγκά), Βαλεριάνος, Λοβέρα, Οφόσου (67΄ Ελευθεριάδης), Ιωαννίδης (67΄ Μάντζης)

ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Ματίας Αλμέιδα (ΑΕΚ)

Δημήτρης Σπανός (Ιωνικός)

«Τεσσάρα» του Παναιτωλικού στα Γιάννινα

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Νίκο Καρέλη, ο Παναιτωλικός επικράτησε 4-1 του ΠΑΣ Γιάννινα. Ο Έλληνας επιθετικός πέτυχε χατ-τρικ κι οδήγησε την ομάδα του Αγρινίου σε ένα σπουδαίο «διπλό».

Ο ΠΑΣ Γιάννινα μπήκε καλύτερα στο ματς, αλλά ο Παναιτωλικός του «έκοψε» τη φόρα, με τον Μόρσεϊ να βρίσκει δίχτυα μόλις στο 7ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι πήγαν να αντιδράσουν, αλλά οι παίκτες του Γιάννη Αναστασίου «χτύπησαν» στις αντεπιθέσεις κι έκαναν το 2-0 στο 25’. Η ομάδα των Ιωαννίνων πάλεψε για την ισοφάριση στο δεύτερο μέρος, αλλά εκείνη του Αγρινίου βρήκε και τρίτο γκολ με τον Καρέλη και κάπου εκεί όλα τελείωσαν.

ΠΑΣ Γιάννινα - Παναιτωλικός 1-4slgr.gr

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Δημήτρης Μαλούτας
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σόρια, Μπαγκαλιάνης, Καραχάλιος - Λάρσον, Καρέλης, Σενγκέλια
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Θανάσης Στάικος): Σούλης, Σόρια, Εραμούσπε, Μπαγκαλιάνης, Κιάκος, Καραχάλιος, Λιάσος (59΄ Τζίμας), Ποζνάνσκι (81΄ Λώλης), Μέντες (81΄ Μπάλαν), Ροσέρο, Σταματελόπουλος (72΄ Παμλίδης).
ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Μπακάκης (85΄ , Λάρσον, Κορνέλιους, Χατζηθεοδωρίδης, Μλάντεν (80΄ Φλόρες), Ντίας (59΄ Μάρτσενσον), Ντουάρτε, Σενγκέλια (58΄ Κολοβός), Μόρσεϊ (59΄ Νταγκό), Καρέλης.