Serie A, Αταλάντα – Γιουβέντους 0-2: Οι «μπιανκονέρι» αγκάλιασαν το Champions League

Γιουβέντους Serie A
EPA/MICHELE MARAVIGLIA

Serie A: Η Γιουβέντους νίκησε 2-0 την Αταλάντα στο Μπέργκαμο κι έκανε άλλο ένα βήμα για την εξασφάλιση μιας θέσης στο ερχόμενο Champions League.

Ο 19χρονος, Σάμουελ Ίλινγκ – Τζούνιορ πέτυχε το πρώτο του επαγγελματικό γκολ κι έβαλε της βάσεις για το μεγάλο «διπλό» των «μπιανκονέρι».

Ο νεαρός άνοιξε το σκορ στο 56ο λεπτό, ενώ στις καθυστερήσεις ο Βλάχοβιτς «σφράγισε» το «τρίποντο» για τη Γιουβέντους, η οποία ανέβηκε στη δεύτερη θέση.

Από την άλλη, η Αταλάντα έμεινε στο -5 από την πρώτη τετράδα και το έργο της για να βρεθεί μέσα σε αυτή έγινε εξαιρετικά δύσκολο. Οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι στο 89ο λεπτό, με τον Τσαπακόστα.

ΑΤΑΛΑΝΤΑ: Σπορτιέλο, Τολόι, Τζιμσίτι, Σκαλβίνι, Μαέλε, Ντε Ρον, Έντερσον (50' Μπογκά, 65' Σοπί), Τσαπακόστα, Πάσαλιτς (60' Μουριέλ), Κουμπάινερς, Ζαπάτα.
ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Σέσνι, Ντανίλο, Ρουγκάνι, Σάντρο, Κουαντράντο, Φατζόλι (65' Πογκμπά), Λοκατέλι, Ραμπιό, Ίλινγκ (85' Κόστιτς), Ντι Μαρία (82' Κιέζα), Μίλικ (65' Βλάχοβιτς).