Γαλλία: Χαμός και διακοπή στο Μπορντό – Ροντέ | Οπαδός μπήκε στο γήπεδο και χτύπησε ποδοσφαιριστή

Γαλλία
Print Screen

Γαλλία: Ένα πολύ δυσάρεστο περιστατικό συνέβη στην αναμέτρηση της Μπορντό με τη Ροντέ, η οποία διακόπηκε οριστικά στο 22ο λεπτό.

Οι «Γιρονδίνοι» έδιναν μάχη για την άνοδο, η οποία έκανε… φτερά, μετά την απαράδεκτη ενέργεια ενός οπαδού τους.

Η Μπορντό ήθελε νίκη και «στραβοπάτημα» της Μετς για να ανέβει στη δεύτερη θέση, παίρνοντας την άνοδο για τη «μεγάλη» κατηγορία.

Την τελευταία αγωνιστική, όμως, τίποτα από τα δύο δεν έγινε! Η ιστορική ομάδα της Γαλλίας υποδεχόταν τη Ροντέ που πάλευε για την παραμονή της, με το ματς να «στραβώνει» στο 22ο λεπτό.

Σε εκείνο το σημείο ο Μπουαντέ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους και πανηγύρισε μπροστά στην κερκίδα των γηπεδούχων. Ένας φίλος της Μπορντό δεν άντεξε και προχώρησε σε μια απαράδεκτη, όσο και καταδικαστική ενέργεια, καθώς εισέβαλε στο γήπεδο και χτύπησε τον σκόρερ, ο οποίος όπως έγινε γνωστό υπέστη διάσειση.

Ο διαιτητής διέκοψε οριστικά την αναμέτρηση κι η Μετς, η οποία λύγισε 3-2 τη Μπαστιά εξασφάλισε την άνοδο, τερματίζοντας πίσω από την πρωταθλήτρια Χάβρη. Η τελευταία νίκησε 1-0 τη Ντιζόν.