Άγιαξ – Τότεναμ: Με το… ένα πόδι στον τελικό οι Ολλανδοί από το ημίχρονο

Πιο κοντά στο όνειρο ο Άγιαξ!
Twitter/AFC Ajax

Champions League: Προβάδισμα 2-0 στο πρώτο ημίχρονο για τον Άγιαξ κόντρα στην Τότεναμ και πλέον ο τελικός της Μαδρίτης είναι… μια ανάσα για τον «Αίαντα».

Μετά τη νίκη του στο Λονδίνο, ο Άγιαξ είχε προβάδισμα κόντρα στην Τότεναμ ενόψει του επαναληπτικού ημιτελικού του Champions League της Τετάρτης (08/05) στο Άμστερνταμ. Από νωρίς η ομάδα του Τεν Χαγκ πήρε προβάδισμα χάρη στο γκολ του Ματίας Ντε Λιχτ, με την ατμόσφαιρα στη «Johan Cruyff Arena» να είναι κάτι παραπάνω από εντυπωσιακή.

Η Τότεναμ έχασε μια μεγάλη ευκαιρία, αφού είχε δοκάρι στο 6’, για να ισοφαρίσει και να μπει στο κόλπο της πρόκρισης με αποτέλεσμα να δεχθεί και δεύτερο γκολ από τον «Αίαντα». Ο Ζίγιεχ τελείωσε μια υποδειγματική αντεπίθεση, ο Άγιαξ βρέθηκε με 2-0 μπροστά στο σκορ στο ημίχρονο και πλέον βλέπει τον τελικό του Champions League στη Μαδρίτη να είναι ολοένα και πιο κοντά…