Μαϊάμι Όπεν: Στα προημιτελικά με επική ανατροπή η Σάκκαρη - Επόμενη αντίπαλος η Οσάκα

AP Photo

Η Μαρία Σάκκαρη πήρε την πρόκριση στα προημιτελικά του τουρνουά του Μαϊάμι καταβάλλοντας μεγάλη προσπάθεια και επικρατώντας με 2-1 σετ της Αμερικανίδας Τζέσικα Πεγκούλα (Νο 29).

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια, Νο23 στην παγκόσμια κατάταξη, πήρε το πρώτο σετ με 6-4, έχασε το δεύτερο με 6-2 και επικράτησε στο τρίτο, δύσκολα, με 7-6.

Συγκεκριμένα, στο τρίτο σετ, η Σάκκαρη αν και βρέθηκε πίσω με 5-3, έφτασε σε μπρέικ και αφού έσβησε 5 ματς πόιντ ισοφάρισε σε 5-5.

Στο τάι μπρέικ η Αμερικανίδα είχε και 6ο ματς πόιντ αλλά το έσβησε και αυτό η Ελληνίδα πρωταθλήτρια η οποία έκλεισε το παιχνίδι αφού εκμεταλλεύτηκε το μοναδικό της ματς πόιντ.

«Πάντα μου αρέσει να αγωνίζομαι και να κερδίζω για τη χώρα μου. Αγαπώ την Ελλάδα. Αγαπώ τους Έλληνες. Είμαι πολύ περήφανη που είμαι Ελληνίδα» δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα η Σάκκαρη.

Με αυτή τη νίκη, πήρε και το εισιτήριο για τα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Εκεί θα αντιμετωπίσει τη σπουδαία Ναόμι Οσάκα, Νο2 στο ταμπλό και στην παγκόσμια κατάταξη.

Οι δυο τενίστριες έχουν αναμετρηθεί τέσσερις φορές με το σκορ να είναι 3-1 υπέρ της Οσάκα.