Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 1-3: Σούπερ «τριφύλλι»! Φουλ για τελικό στο Challenge Cup

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός Βόλεϊ

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός: Οι «πράσινοι» επικράτησαν 3-1 σετ στο κλειστό «Μελ. Μερκούρη» κι καθοριστικό βήμα πρόκρισης στον τελικό του Challenge Cup.

Μολονότι έπαιξε δίχως τον Ερνάντες κι έχασε το πρώτο σετ, ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε μια τρομερή εμφάνιση κι πήρε σημαντικό προβάδισμα.

Συγκεκριμένα, οι «πράσινοι» χρειάζονται δύο σετ στον αγώνα ρεβάνς στο κλειστό του Αγίου Θωμά για να πάρουν το εισιτήριο για τον τελικό του Challenge Cup. Μεγάλος πρωταγωνιστής για το «τριφύλλι» ήταν ο Γίρι Κόβαρ, ο οποίος κάλυψε την απουσία του Ερνάντες, αγωνιζόμενος σε ρόλο διαγωνίου.

Από την άλλη, ο Ολυμπιακός προσπάθησε να πιέσει στο σερβίς, αλλά έκανε πολλά λάθη και πλέον θα πάει στην έδρα του «αιώνιου» αντιπάλου με στόχο να κερδίσει τέσσερα σετ. Συγκεκριμένα, θέλει νίκη με «καθαρό» σκορ (3-0 ή 3-1) και στη συνέχεια να διεκδικήσει την πρόκριση στο «χρυσό» σετ. Να θυμίσουμε ότι ο δεύτερος ημιτελικός θα γίνει την Τετάρτη 15 Φεβρουαρίου στις 19:00.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 17-15 στο πρώτο σετ, αλλά ο Ολυμπιακός με επιμέρους 9-2 πήρε τον έλεγχο κι έκανε το 1-0 (25-21). Στο δεύτερο σετ, οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν δυνατά, αλλά ο Παναθηναϊκός πέντε σερί πόντους μετέτρεψε το 19-18 σε 19-24, για να φτάσει στο 1-1 (25-21).

Το «τριφύλλι» πήρε και το τρίτο σετ, το οποίο είχε πολλές ανατροπές, με τους γηπεδούχους να παίρνουν διαφορές, αλλά τους παίκτες του Ανδρεόπουλου βρήκαν τρόπους να επιστρέψουν και τελικά να κάνουν το 2-1 (25-23).

Το τέταρτο ήταν ακόμα ένα σετ, στο οποίο η ομάδα του Πειραιά ξεκίνησε καλύτερα, προηγήθηκε 10-6, αλλά οι «πράσινοι» με τον εκπληκτικό Κόβαρ έφτασαν στο 3-1 (26-24).