Μαρία Σάκκαρη: Εκτός ημιτελικών στα WTA Finals – Ηττήθηκε σε τρομερή μάχη από τη Ριμπάκινα

Μαρία Σάκκαρη
EPA/Alonso Cupul

Μαρία Σάκκαρη: Η Ελληνίδα τενίστρια γνώρισε δεύτερη ήττα σε ισάριθμα ματς κι έμεινε εκτός ημιτελικών στα WTA Finals.

Η Σάκκαρη έδωσε μεγάλη μάχη, αλλά λύγισε μετά από περίπου 2,5 ώρες από την Έλενα Ριμπάκινα.

Η τενίστρια από το Καζακστάν νίκησε με 2-1 σετ (6-0, 6(4)-7), 7-6(2)) την 28χρονη αθλήτρια, η οποία έχασε έτσι κάθε ελπίδα για παρουσία στις «4» του τουρνουά που διεξάγεται στο Κανκούν του Μεξικού.

Η Σάκκαρη δεν ξεκίνησε καθόλου καλά τον αγώνα κι έχασε εύκολα το πρώτο σετ, χωρίς να πάρει game. Στο δεύτερο η εικόνα ήταν τελείως διαφορετική και «σβήνοντας» τρία break points, έστειλε το ματς στο tie break, όπου επικράτησε με 7-4.

Στο τρίτο και καθοριστικό σετ, η Σάκκαρη είχε την ευκαιρία να ξεκινήσει με break, αλλά η Ριμπάκινα «έσβησε» τριπλό break point. Τελικά, η τενίστρια από το Καζακστάν πήρε το ματς στο tie break (7-2), όπου ήταν καλύτερη.

Η Σάκκαρη θα αποχαιρετήσει τα WTA Finals, στην αναμέτρηση με την Αρίνα Σαμπαλένκα.