Ζαλγκίρις - Παναθηναϊκός 67-81: Τρίτη σερί νίκη πριν τον Ολυμπιακό!

Ζαλγκίρις - Παναθηναϊκός
EUROKINISSI

Euroleague: Ο Παναθηναϊκός επιβεβαίωσε την αγωνιστική άνοδο του και στο Κάουνας και πηγαίνει με την ψυχολογία στα ύψη, στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό.

Οι «πράσινοι» πήραν σπουδαίο «διπλό», επικρατώντας 81-67 της Ζαλγκίρις, για την 11η αγωνιστική της Euroleague.

Το «τριφύλλι» πανηγύρισε έτσι την τρίτη διαδοχική νίκη του στη διοργάνωση, λίγες ημέρες πριν αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ. Παράλληλα, ανάγκασε την ομάδα του Κάουνας στην πρώτη εντός έδρας ήττα της.

Ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε τρομερή εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο, η οποία του επέτρεψε να βρεθεί στο +19 (47-28) στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με σερί 12-0 πλησίασαν στο -6 (54-48 στο 29’), αλλά το «τριφύλλι» είχε σε τρομερή μέρα τον Ντέρικ Ουίλιαμς.

Ο Αμερικανός φόργουορντ κράτησε όρθια την ομάδα του, σημειώνοντας τους 14 από τους 16 πόντους της στην τρίτη περίοδο. Επίσης, σκόραρε τους 19 από τους 25 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο και μαζί με τον Μπέικον ηγήθηκαν στην επίθεση.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ιερεθουέλο, Νίκολιτς, Τεπενιέρ
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-27, 28-44, 53-60, 67-81
ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Μακσβίτις): Έβανς 18 (4τρ., 5ασ.), Λεκαβίτσιους, Χέιζ 10, Σμιτς 2, Μπιρούτις 4, Μπραζντέικις 7 (1), Ντίμσα 4 (1), Κάβανο 3 (1), Μπουτκεβίτσιους 6, Ουλάνοβας 10.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης 2, Ουόλτερς 11 (1), Λι 5 (1), Παπαγιάννης 6 (13ριμπ.), Ουίλιαμς 25 (2τρ., 5ριμπ.), Γ. Καλαϊτζάκης , Μπέικον 19 (1τρ., 8ριμπ.), Πονίτκα 9 (1τρ., 5ριμπ.) , Μαντζούκας, Γκουντάιτις 4

Ακολουθήστε το Newsbomb και στο κανάλι μας στο YouTube.